Antrenman Hakkında Yanlış İnanışlar 3

squat

Squat Egzersizinde Dizler Ayak Parmak Ucunu Geçmemelidir

Hemen hemen herkes squat söz konusu olduğunda, bunu kesin doğru bilgi kabul eder. Dizlerin parmak ucunu geçtiğinde, dizlerin zarar göreceği yönünde bir görüş vardır. Benim görüşüme göre ise, dizler parmak ucunu geçmesinde bir sakınca yok.

Dizler ileri ve geri hareket edecek şekilde tasarlanmıştır ve dizlerin parmak ucunu geçmesinde hiç bir sakınca yoktur. Bir bebeğin yere çömelişine ( squat yapışına ) bakın, dizlerin parmak ucunu geçtiğini göreceksiniz. Merdiven çıkarken diziniz parmak ucunu geçtiğini görebilirsiniz. Yada koşarken diziniz parmak ucunu geçer. Zıplarken diziniz parmak ucunu geçer. Bu anatomik olarak çok doğal ve risksiz bir harekettir. Bu sebeptendir ki, çoğu antrenör squat öğretmede çok güçlük çeker.

Bireye squat hareketini anlatır, dizin öne gitmemesini söyler ve başlar karmaşa. Birey genellikle dizi öne götürmemeye çalışırken bütün postürü bozacaktır. Ayrıca diz ileri gitmedikçe, vücut öne eğilecek ve bele binen yük oldukça artacaktır ki, asıl riskli olan budur.

Devam etmek için aşağıdaki sonraki butonunu tıklayın.

1
2
3
PAYLAŞ
Önceki İçerikAraştırmalar Gerçeği Yansıtıyor Mu?
Sonraki İçerikAntrenman Sistemi: Dev Set
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.