Antrenman Hakkında Yanlış İnanışlar 3

bench

Bench Press Egzersizinde Bar Dirsekler 90 derece Olana Kadar İndirilmelidir

Sıklıkla karşılaşılan bir yanlış inanış da budur. Bench press egzersizinde barın, dirsekler 90 derece olana kadar indirilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Bunun arkasında da omuzların bu açının altında zarar göreceği inanışıdır.

Peki göğüs kaslarının bu açının altında en aktif olduğunu biliyor muydunuz? Göğüs kasları en aktif kollar 90 derecenin altındayken çalışır, bunun üzerine doğru çıktıkça omuzlar ve triceps devreye daha çok girmeye başlar. Barı fazla indirmenin omzunuza zarar vereceğinden korkmanıza da gerek yok. Omuz anatomisine baktığınızda, omuz eklemi vücuttaki en hareketli eklemlerden biridir. Barı daha fazla aşağı indirmek, omzunuza zarar vermeyecektir. Burada açıyı belirleyecek olan tek şey kaslarınızın esnekliğidir. Kaslarınız nereye kadar indirmeniz gerektiğini zaten size söyleyecektir.

Benim size önerim; yeni başlıyorsanız ağırlıklarınızı başlangıçta hafif tutun ve barı göğsünüze değdirmeye çalışın. Bu açıda çalışmaya devam edin ve kademeli olarak ağırlığınızı arttırın. Eğer daha öncesinde 90 dereceye kadar indiriyorsanız, ağırlıklarınızı olabildiğince azaltın ve hareketin açısını kademeli olarak arttırın. Ağırlıklarınız başlangıçta düşecektir fakat unutmayın göğüs kaslarınızı daha aktive edeceksiniz ve daha fonksiyonel bir kuvvete sahip olacaksınız.

Not: Eğer açıyı sınırlayan bir sakatlık durumu varsa, acısız bir hareket açıklığında çalışmanızı öneririm.

1
2
3
PAYLAŞ
Önceki İçerikAraştırmalar Gerçeği Yansıtıyor Mu?
Sonraki İçerikAntrenman Sistemi: Dev Set
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.