Antrenman Sistemi: Split Sistem

split

Split sistemde antrenmanı kas gruplarına ve hedeflerinize göre günlere bölmeniz esasına dayanır. Split sistem ile hem kas gruplarına daha fazla odaklanabilir, hem de kasların toparlanması için onlara süre verebilirsiniz. Ayrıca split sistemi kullanarak zayıf kalan kas gruplarını daha fazla geliştirebilirsiniz.

Örneğin antrenman programınızı üst vücut ve alt vücut olarak 2′ ye bölebilir ve bu kas gruplarını ayrı günlerde çalışabilirsiniz. Böyle bir program izlediğinizi varsayarsak; üst vücut antrenmanlarınızı pazartesi ve perşembe, alt vücut antrenmanlarınızı da salı ve cuma yaparak haftada 4 gün çalışabilirsiniz.

Başka bir split örneği de üst vücudu da itiş ve çekiş olarak bölmektir. Örnek olarak bir gün göğüs, omuz, triceps; diğer gün sırt, biceps; diğer gün de alt vücut kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu şekilde haftada 6 gün çalışabilirsiniz.

Split antrenmanda benim sık kullandığım bir yöntem de, zayıf kalan kas gruplarını haftada 2 gün verirken, fazla gelişmiş kas gruplarını 1 gün çalıştırarak kas grupları arasında denge sağlamaktır. Siz de antrenmanlarınızı hedeflerinize göre günlere bölerek sayısız split antrenman çıkarabilirsiniz.

Split sistem eğer kaslarınızı geliştirmek istiyor ve kas gruplarına daha fazla odaklanmak ve bir kas için daha fazla egzersiz yapmak istiyorsanız ideal bir antrenman sistemi olabilir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki kas gruplarının hepsi birbiriyle bağlantılı olarak çalışır. Hiçbiri tamamen izole edilemez. Göğüs çalışırken omuzlarınız, sırtınız, kollarınız hepsi devrededir. Aynı şekilde diğer bütün kas grupları için bu geçerlidir.

Hedefiniz kaslarınızı geliştirmekse zayıf bölgelerinize, vücudun verdiği tepkilere göre farklı split metodları deneyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGüç Sporları İçin En İyi 3 Takviye
Sonraki İçerikKaslarınızı Arjinin ile Besleyin
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.