Antrenmanda Sınırlarınızı Zorlayın

Dwyane-Wade

 

Çoğu antrenörün sporcuları spora özgü adı altında hafif antrenmanlar yaptırarak, spora hazırlamaya çalışmalarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Çok hafif ağırlıklarla dengesiz bir zeminde squat yapmak, sağlık topları, renkli bantlarla bütün bir antrenman oyalanmak sporcular ve antrenörler arasında oldukça moda oldu. Sportif performansınızı arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken sıkı antrenman yapaktır. Sıkı çalışmazsanız, sıkı oynayamazsınız. Ağırlık salonunda yaptığınız her şey, sahada yapacağınız her şey için olmalıdır.

Günümüzde artık bütün sporlar güce dayalı hale geldi. Ne kadar güçlü olursanız, o kadar başarılı olursunuz. Bu gücü de 3-5 kglık ağırlıklarla antrenman yaparak, denge toplarının üzerinde vakit geçirerek geliştiremezsiniz. Çalıştırdığım sporcularla ettiğim tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki: squat, lunge, olimpik kaldırışlar, kettlebel egzersizleri ve yüksek şiddetli pliometrik egzersizler yapacağınız en spora özgü çalışmalar olacaktır. Gücünüz, patlayıcılığınız arttığında; sahada her şeyin daha da kolaylaştığına şahit olacaksınız.

Bu çalışmalar performansınızı arttıracağı gibi sakatlıklardan korunmanıza da yardımcı olacaktır. Sporda çoğu zaman eklemleriniz vücut ağırlığınızın çok üzerinde yükleri abzorbe etmek zorunda kalır. Eğer siz de zamanınızın çoğunu göze hoş gelen hafif egzersizlerle geçiriyorsanız, sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır.

Sportif performansınızı arttırmak istiyorsanız, yaptığınız sporun özelliklerini ve sizin ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin ve bunlara uygun bir program hazırlayın. Yaptığınız antrenmanın spora özgü olduğu kadar size özgü de olmalıdır. En önemlisi de ağırlık kaldırmaktan korkmayın ve sıkı antrenman yapın. Gücünüz arttığında daha hızlanacak, daha yukarı zıplayacak ve daha dirençli olacaksınız.

Spora özgü antrenmanlarla ilgili bunları da okuyabilirsiniz:

Denge Konusu,
Ağırlık Salonundan Sahaya
Gerçekten Fonksiyonel mi?

PAYLAŞ
Önceki İçerikSevilmeyen Egzersiz: Lunge
Sonraki İçerikKolesterol: Dost mu, Düşman mı?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.