Atletik Güç: Üçlü Kilit Egzersizleri

Günümüzde sporlarda kilit nokta güçtür. Üçlü kilit egzersizleri, size gereken gücü kazanmanızı sağlayacaktır. üçlüÜçlü kilit egzersizleri ayak bileği, diz ve kalça eklemi olmak üzere 3 eklemin kitlendiği egzersizlerdir. Hangi sporu yapıyor olursanız olun, üçlü kilit en temel harekettir. Koşma, zıplama, itme gibi bütün sportif hareketler 3 ekleminde patlayıcı bir şekilde kitlenmesinden oluşur. Maksimum güç transferi ancak bu üç eklem de kilitlendiğinde oluşacaktır. Ağırlık salonunda yapacağınız egzersizler de bu mekanizmayı geliştirmeye yönelik olmalıdır. Tek eklemli izolasyon egzersizi lokal olarak kaslarınızın kuvvetlenmesi, kas dengesizliklerinin giderilmesi için etkili olabilir fakat size sportif güç sağlamazlar.Spora transferi yüksek güç kazanmak ancak üçlü kilit egzersizleri ile mümkün olur.

Aşağıda spora transferi en yüksek üçlü kilit egzersizlerini paylaşıyorum. Egzersizleri en temelden en özele doğru sıraladım. Size de tavsiyem, bu egzersizlere ilk sıradan başlamanız ve her egzersiz serisinde ustalaştıktan ve gerekli gücü edindikten sonra sıradaki egzersizlerden yararlanmanız yönünde olacaktır. Bu egzersizler sinir sistemini çok yoran egzersizler olduğundan antrenmanınızın başında yapmanız daha doğru olacaktır.

Temel Egzersizler: Squat, deadlift, lunge egzersizleri.

Olimpik Kaldırışlar: Power clean, power snatch, push Jerk, clean and jerk egzersizleri. Olimpik kaldırışlar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve egzersiz videoları için tıklayın: Olimpik Kaldırışlarla Gücünüze Güç Katın

Pliyometrik Egzersizler: Box jump, squat jump, broad jump, jump and reach, depth jump gibi egzersizler. Pliyometrik egzersizler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve antrenman programı için tıklayın: Daha Yükseğe Zıplayın

PAYLAŞ
Önceki İçerikTeniste Daha Güçlü Olun
Sonraki İçerikAğırlık Antrenmanı Hakkında Yanlış İnanışlar 2
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.