B Planınız Var mı?

Zorlu bir hedefiniz var? Ulaşamazsanız bir b planınız var mı? Eğer varsa muhtemelen ihtiyaç duyacaksınız. 

chi_g_rose_576Çoğu kez duyduğunuz bir cümledir: “Bir b planın olsun.” Bu aslında işini garantiye almak olarak düşünülür. Benim söyleyeceğim şey ise bunun tersi olacaktır. İşinizi garantiye almak istiyorsanız sadece tek bir hedefiniz olsun.

Bir B planınız olduğunu düşünün. Hayat o kadar karmaşıktır ki, bir çok seçenek karşınıza çıkabilir. Çoğu zaman işler beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Hiç bir zaman seçenekleri tam olarak bilemezsiniz. 20 tane planınız olsa karşınıza, beklemediğiniz 21. seçenek çıkabilir.

Ben hiçbir zaman yedek bir plan belirlemem. İnsan doğası gereği-eğer içgüdülerini dinlemeyi biliyorsa-  zaten olaylara adapte olma ve buna göre şekil alma yeteneğine sahiptir. Ben 2. bir plan belirlemenin, hedeften uzaklaştıracağını veya bir seçenek daha olmasının rahatlık sunacağını düşünürüm. Sporcularımdan her zaman tek bir hedef belirlemelerini ve bunun uğrunda çok çalışmalarını isterim. ” Bunda başarılı olamazsam bunu yaparım” şeklinde bir plan yapmak, aslında başarısız olmayı kabul etmektir. Bunun olabileceğinin sinyallerini beyninize gönderirsiniz. Bunun sonucu olarak, inancınız ve enerjiniz düşebilir.

Bütün üst seviyede ki sporcuların, başarılarının sebebi bir hedef belirlemeleri ve bu hedefe koşulsuz inanmaları ve başka seçenek düşünmemeleridir. Her zaman hedeflerini tek seçenek düşünmeleridir.

Elbette her zaman işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Fakat karşınıza nelerin çıkacağını, koşulların ne gerektireceğini zaten bilemezsiniz. B, C, D hatta Z planınızın olması sizin hazırlıklı olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan her zaman kendinize inanmanız ve hedefe giden yolda pes etmemenizdir. Eğer iç güdülerinizi dinlerseniz, karşınıza çıkan zorlukları alt edebilirsiniz. Karşınıza hiç beklemediğiniz bir olasılık bile çıksa, ne yapacağınızı bilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMükemmel Enerji Kaynağı: Yağlar
Sonraki İçerikÇinkodan Faydalanın
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.