Bacakları Esgeçmeyin

back squat

Çoğu erkek bacak çalışmasını sevmeyip, ya bir hareketle geçiştiriyor ya da hiç yapmıyor. Siz de bu gruba dahilseniz, bir kez daha düşünün çünkü bacak çalışmak diğer kaslarınızın gelişimine de katkı sağlayabilir.

Bir ev inşa ettiğinizi düşünün. Çok şık ve büyük odalar yapığınızı fakat mutfak ve banyo gibi bölümleri es geçtiğinizi düşünün. Kulağa ne kadar mantıklı geliyor? Vücudunuzu inşa ederken de, vücudunuzun yarısını oluşturan bacaklarınızı es geçmeyin.

Bacak ve kalça kaslarının çalıştırılması, kas gelişmesini ve yağ yakımını sağlayan başlıca hormonlar olan growth hormonun ( büyüme hormonu) ve testosteron hormonunun salgılanmasını arttıracaktır. Diğer bir deyişle, bacak çalışıyorken sadece bacaklarınızın değil, bütün vücudunuzun gelişimine katkıda bulunuyorsunuz. Kaslarınızın bir noktada tıkanmış gelişmiyor olmasının veya fazla kilolarınızın çoğunu vermenize rağmen bel çevrenizde ki simitten bir türlü kurtulamayışınızın sebebi bacak çalışmamanız olabilir. Bunlarla birlikte bacak çalışmanın genel kuvvet üzerinede büyük etkisi vardır. Ayrıca bacak çalışmanın kalp sağlığı üzerine de çok olumlu etkileri vardır.

Antrenmana gelince, sadece makinelere girip geçiştirmeyin. Testosteron hormonu ve growth hormonun salgılanması için bundan fazlasına ihtiyacınız var. Squat, lunge gibi çok eklemli kuvvet egzersizlerine ağırlık vermelisiniz. Tekrar aralığını hedefinize göre 6-10 arasında tutun. Bu hormonların artışını sağlamak için egzersiz aralarındaki dinlenme sürelerini de 30saniye ile 1 dakika arasında sınırlandırın.

Bacak çalışmanın diğer kaslara oranla daha zor ve daha yorucu olduğu bir gerçek fakat bunca faydası için biraz yorulmaya değmez mi? Başlangıçta kaldırdığınız ağırlıklar az olabilir fakat bunu kendinize dert etmeyin. Unutmayın bench presse de şuanda bastığınız ağırlık ile başlamamıştınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMutfakta Temizlik
Sonraki İçerikBeslenme Hakkında Yanlış İnanışlar 1
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.