Bcaa Mucize mi?

Sağlıklı kaslara sahip olmak için spor yapan insanlar bilirler ki bazı besin takviyeleri gerçekten mucizedir. Peki BCAA mucize midir? Ne işe yaramaktadır?

bcaa mucize miSağlıklı kasların yapı taşları yüksek kalitedeki proteinlerdir ve bu proteinler içerisinde sekiz temel amino asit bulundurmaktadır ki  kaliteli hayvansal proteinler bu grubun başını çekerler. Araştırmalar kas gelişimi ve onarımını sağlayan amino asitlerin  leucine, valine, isoleucine  olduğu ortaya koymuşlardır işte bu  üç kahraman birleşerek BCAA mucizesini oluşturmaktadırlar.

BCAA’ lar kaslarınızı geliştirirken size yardımcı olabilecek  güçlü bir kombinasyondur. Hem aerobik hem de anaerobik sporlar için  etkilidir.

1- Kas yıkımına engel olur

BCAA zorlu antrenmanlar sırasında enerji olarak kas proteinlerinin kullanılmasını engeller. İyi bir vücut inşa edebilmek,  kas yapmakla yağ yakmak arasındaki yolculukta gizlidir. Yağ kaybetmek için kalori kısıtlaması gerekmektedir, bu kısıtlama da enerji seviyesi düşer ve  katabolik enzimler de  BCAA’ lara ulaşabilmek için kas proteinlerinde yıkıma başlarlar. Yağ kaybederken kaslarınızı korumak için doğru oranda BCAA kullanarak yıkıma engel olabilirsiniz.

2-Yenilenmeyi hızlandırır

BCAA büyümeyi teşfik ederken, kasların yıkılmasına da engel olur. Bunları yaparken aynı zaman yenilenmeye de katkı sağlayarak hedefinize ulaşmanızda size ciddi bir katkı sağlar. Antrenman öncesi ve sonrası  belirli bir dozda kullanarak, BCAA’ nın size kalkan olmasına olanak sağlayabilirsiniz.

3-  Hormonları  dengeler

Sağlıklı kaslara sahip olabilmeniz için vücuttaki sağlıklı hormonları artırıp, engel olan hormonların da azaltılması gerekmektedir. İşte BCAA’ lar da ağırlık antrenmanlarıyla birleştiğinde testosteron seviyesini artırıp kortizol seviyesini azaltarak uygun bir anabolik ortam oluşturmaktadır. Ayrıca sinir sisteminin yorgunluğunu  azaltarak antrenman konsantrasyonunun azalmasını engeller.

4- İnfilamasyonu azaltır

Ağır antrenmanların ardından  kas ağrılarının kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Bunun kaslarda oluşan infilamasyon sonucu oluştuğunu “Antrenman sonrası ağrıları” yazısında belirtmiştik. BCAA’ nın düzenli kullanımı oluşan infilamasyonu azaltarak ağrılarınızın da  azalmasına yardımcı olur.

Antrenman öncesi 5-10 g sonrası da 5-10 g kullanırsanız BCAA’ nın bu mucizelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer antrenman sonrası whey proteini kullanıyorsanız bunun içinde ihtiyacınız olan BCAA olduğundan, sadece antrenman öncesi kullanmanız yeterli olacaktır.

BCAA’ nın formülünü mükemmel yapan oran  2- 1-1 dir.  BCAA alırken bu orana dikkat ederseniz size yol gösterici olacaktır. Bu amino asitlerin içinde leucine ‘nin daha fazla görev üslenerek öneminin  fazla olduğu anlaşılması üzerine, leucine tek olarak üretilmiş fakat araştırmalar spor yapan bireyler üzerinde leucine’nin tek başına işe yaramadığını ve BCAA formunda alınması gerektiğini göstermiştir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSeks Sportif Performansı Etkiler Mi?
Sonraki İçerikLapa Pirinç Masum mu?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.