Bel Ağrısından Kurtulun

bel ağrıları

Bel ağrısı çoğu kişinin çektiği bir sorun. Profesyonel sporcularda ise bu sorun yüzde 90ları bulabiliyor. Aşağıdaki önerilere uyduğunuz takdirde, bu ağrıları dindirmek ve ciddi sakatlıklara dönüşmesini önlemeniz mümkün.

Merkez Bölgenizi Kuvvetlendirin

Bel ağrılarından kurtulmak için sadece bel kaslarını kuvvetlendirmek yetmez. Bütün merkez bölgesini kuvvetlendirmelisiniz. Karın kasları (abdominaller), oblikler, bel kasları (erector spinae) ve içeride omurganın dengesinden sorumlu küçük kas gruplarının hepsini çalıştırmalısınız. Bunun için sadece mekik veya ters mekikle geçiştirmemeli, merkez bölgenizi bir çok açıdan çalıştırmalısınız.

Postürünüze Dikkat Edin

Duruş bozuklukları bel ağrısı gibi çoğu omurga probleminin başlıca nedenidir. Omurganın doğal ve mükemmel bir dizilimi ve dengesi vardır. Bunun dışında durduğunuzda omurganıza ve bunu taşımak zorunda kalan kaslara çok büyük bir yük bindirirsiniz.  Bu kısa dönemde ağrılara neden olduğu gibi, uzun dönemde de fıtık gibi ciddi problemlere de dönüşebilir. Daima omuzlarınızın arkada, kürek kemiklerinizin birbirine yakın olduğundan emin olun. Başınız omuzlarınızla aynı hizada olsun. Belinizin de hafif ve doğal bir kavis olması doğaldır. Bu kavisin azalması veya artması da bel ağrılarına sebep olabilir. Bu doğal kavisi korumaya çalışın.

Doğru Kaldırış Tekniklerini Öğrenin

Doğru teknikle 100 kg deadlift yaparsınız bir şey olmaz. Yanlış teknikle yerden ufak bir saksıyı kaldırırken sakatlanabilirsiniz. Bir ağırlığı kaldırmadan önce o ağırlığın ayaklarınızın arasında olduğunu kontrol edin. Eğer barı yerden kaldıracaksanız, ayaklarınızı barın altına yerleştirin. Belinizin doğal kavisini korumaya özen gösterin. Hatta yüksek ağırlıklarda bu kavisi fazlalaştırmak da faydalı olabilir.

Esneyin

Çoğu ağrının ve sakatlığın sebebi kas dengesizlikleri ve esnek olmayan kaslardır. Bel kaslarının fazla gergin olması, omurgada gerilmeye ve bunun sonucu olarak ağrıya neden olabilir. Ayrıca gergin hamstring kasları veya quadriceps kasları da bel ağrısına neden olabilir. Bu sebepten bütün vücudunuzu doğru bir şekilde esnetmeyi ihmal etmeyin. Bunu yaparken de kaslar arası dengeye dikkat edin.

Miyofasyal Release Yöntemlerini Uygulayın

Kaslar ve fasya fazla kullanıldıklarında, aşırı yüklenildiğinde, sakatlık durumlarında ve ruhsal stress durumunda gerginleşir ve düğüm benzeri yapılar oluşur. Bunlara fasya yapışıklığı adı verilir. Bu fasya düğümleri çok ağrıya neden olur, hareketlerimizi sınırlandırır ve ilerleyen dönemde sakatlığa neden olabilirler. Miyofasyal release yöntemleri bu yapışıklıkları çözebilir. Detaylı bilgi için okuyun: Tenis Topuyla Ağrılardan Kurtulun

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Bütün gün sırtınıza 5 kg bir çanta alın ve 24 saat çıkarmayın. Otururken, yatarken, yürürken her an sırtınızda olsun. Ertesi gün belinizin çok fazla ağrıdığına şahit olacaksınız. Fazla yağ vücutta bu şekilde bir yük oluşturur. Üstelik bunu sadece bir gün değil, yıllar boyu taşıdığınızı, hatta çoğu kişide bunun 5 kg’dan daha fazla olduğunu düşünürseniz durumun önemini anlayabilirsiniz. Artık çantayı çıkarmanın vakti gelmedi mi?

PAYLAŞ
Önceki İçerikBeslenme Hakkında Yanlış İnanışlar 2
Sonraki İçerikSağlıksız “Sağlıklı Yiyecekler”
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.