Besin Takviyesi Nasıl Seçilir?

Piyasada sayısız ürün ve bunları satan birçok marka var ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Hangisini seçeceğimiz gerçekten kafa karıştırıcı. En azından bu yazıyı okuyana kadar. 

takviye seçimi

  • Besin destek ürünü ( supplement) seçerken ilk önceliğiniz, seçeceğiniz ürünün hedeflerinize uygun olup olmadığını belirlemek olmalı. Örneğin yağsız kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, içi şekerle dolu olan bir kilo aldırıcı (weight gainer) kullanmanız çok doğru olmaz.
  • Daha sonra seçtiğiniz ürünün National Strength and Conditioning Association(NSCA) , American College of Sport Medicine (ACSM) , American Dietetic Association (ADA) , Gatorade Sport Science Institute (GGSSI), Insociety of Sport Nutrition (ISSN) gibi önemli kurumlar tarafından test edilip, onaylanıp onaylanmadığını araştırın. Örneğin kreatin üzerinde  sayısız araştırma yapılmış, kas ve kuvvet kazanımı sağladığı tamamen ispatlanmıştır. Bununla birlikte bir yağ yaklıcı olarak pazarlanan CLA’ nın,  henüz besin destek ürünü olarak kullanıldığında etkili olup olmadığı belirsizdir.
  • Ürünün içeriğine bakın. Ne kadar sade ve basitse o kadar iyidir. İçinde herşeyden olduğunu iddia eden bir ürünse, bilin ki o herşeyden az az vardır ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Unutmayın bir ölçeğe herşeyi sığdıramazsınız. Kompleks 1 ürün almak yerine, 2-3 tane saf ürün alın ve miktarlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyin.
  • Tekrar ürünün içeriğine bakın. Mutlaka miktar veren, detaylı içerik sunan ürünleri seçmeye gayret gösterin. Bir ürünün içeriğinde neler olduğu yazılı fakat miktarları yazılı değilse o ürün sizin için uygun olmayabilir.
  • İçeriğinde aspartam vb zararlı tatlandırıcıları içeren ürünleri almamaya özen gösterin. Aynı zamanda GDO’ lu ürünleri  almayın. Trans yağ içeren ürünler de uzak durmanız gerekenler listesinde yer alıyor.
  • Son olarak, iyi bir markanın her ürünü size uygun olmayabilir. Bir markanın bir ürününün size çok iyi etki etmesi, o markanın bütün ürünlerinin sizin için doğru seçim olduğu anlamına gelmez.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKarın Kasları Mitleri
Sonraki İçerikTenis Topuyla Ağrılarından Kurtulun
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.