Beta-alaninle Güçlenin

Beta-alanin son birkaç yıldır besin takviyesi sektöründe bulunmasına rağmen, kendini çok ispatlamış bir takviyedir. Beta-alanin gücünüzü , dayanıklılığınızı ve kas gelişmini arttırmanıza yardımcı olabilir.

beta alaninle güçleninBeta-alanin, vücut tarafından da belli bir miktarda üretilebilen bir aminoasittir. Beta-alanin alındığında, vücutta karnosin dönüştürülür. Çoğunlukla hızlı kasılan kas liflerinde bulunan karnosin, yüksek şiddetli, kısa süreli egzersizlerde kaslarda oluşan hidrojeni baskılar. Hidrojen kaslardaki ph seviyesini düşüren ve egzersizi sonlandırmaya sebep olan laktik asidin asit kısmını oluşturur. Hidrojeni ne kadar baskılarsanız, laktik asit o kadar geç yükselir. Bu daha dayanıklı olmanız, daha fazla güç üretmeniz ve bunlara bağlı olarak da daha fazla kas geliştirmeniz anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar beta-alaninin ağırlık antrenmanı, kısa mesafe koşular gibi yüksek şiddetli kısa süreli egzersizlerde daha etkili olduğunu göstermiştir. En uygun doz günde 3-6 g kadardır. Bu miktarın tek seferde alınmasının yerine, gün içinde küçük dozlara bölünerek alınması daha etkili olmaktadır. Bir seferde alınması önerilen en uygun doz vücut ağırlığının her bir kilosu için 10 mg kadardır. Bu 80 kg birisi için 800mg tüketmesi anlamına gelir. Beta-alanin bu dozların üstünde tüketildiğinde, beklenenin aksine daha az etki göstermektedir. Ayrıca beta-alanin kreatin ile birlikte kullanıldığında, ayrı ayrı kullanılmalarına oranla çok daha etkili olmaktadır.

Beta-alanini bu öneriler doğrultusunda kullandığınızda gücünüzün arttığını, daha dayanıklı olduğunuzu ve kaslarınızın geliştiğini gözlemleyeceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYeme Bozuklukları
Sonraki İçerikEv Yapımı Pizza
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.