Biberden Faydalanın

Değişik renklerde ve şekillerde olan biberlerin tatlı ve acı türleri bulunmakla birlikte acı olanlar içerik olarak daha zengin ve daha faydalıdır. 

biberden faydalanınBiberler çok zengin bir donanıma sahiptirler. İçerisinde C, A, B1, B2, B3, B6, P, K vitaminleri beta- karoten, güçlü foto kimyasallar ayrıca  antioksidanlar ve karsoisin içerir.

Biberlerin içindeki foto kimyasallar, kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Hatta bazı kanser türlerinde tedaviye yardımcı olabilirler. İçeriğindeki beta- karoten sayesinde göz sağlığına ve katarakta da iyi gelmektedir.

Acı biber mideyi güçlendirerek hazmı kolaylaştırır ve bununla beraber iştahı acar. Eklem iltihaplanmalarına iyi gelirken, vücut ağrılarına -özellikle boğaz ve diş ağrıları- iyi gelir. Yine acı biber balgam söktürerek nefes yollarını açarken akciğerleri de güçlendirir. Ayrıca kronik bronşite de engel olabilir. Acı biberin olumlu  etkilerinden biri de kolesterolü düşürmek ve cinsel gücü artırmaktır.

P vitamini sayesinde damarlara elastikiyet kazandırır ve kanamaları önlerken, K vitamini sayesinde de kanın  pıhtılaşma özelliğini arttırarak dolaşım sisteminde olumlu düzenlemeler yaparlar.

Çok güçlü antioksidan olan A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırırken, vücudu toksinlerden de arındırırlar. Bu arada yoğun lif içeriği sayesinde kabızlığa da engel olurlar.

Biberin özellikle acı biberin olumlu etkileri aşikar. Bu sebepten değişik seçeneklerde  bol bol tüketelim. Farkındaysanız bütün acılar  insana  kazanım olarak geri dönerler…

PAYLAŞ
Önceki İçerikYüzücülerde Omuz Esnekliği
Sonraki İçerikKarada & Suda Antrenman
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.