Cevahir Sönmez’ in 4 haftalık Kazanımları

Darrüşafaka Doğuşun genç oyuncularından Cevahir Sönmez de, bu yaz Atletik Güç sistemimizle çalıştı ve çok olumlu sonuçlar elde etti.

Cevahir bizimle çalışmaya Haziran’ın başında geldi ve 4 hafta birlikte çalışma imkanı oldu. Cevahir bir power forvet olarak çok yetenekli ve başarılı bir oyuncu olmasına rağmen, fazla yağ kütlesi onun potansiyelini tam kullanmasına engel oluyordu.

Bu sebepten ilk hedefimiz Cevahir’in kas kütlesini koruyarak, yağ kaybetmesini sağlamaktı. Bu doğrultuda Derya, Cevahir’ in yapacağı antrenmanları, ve metabolizmasını değerlendirerek ona uygun bir beslenme programı hazırladı. Bizim için en önemli şeylerden biri de Cevahir’ in kilo kaybederken performansının da artması ve yapacağı yüksek şiddetli antrenmanlara gerekli enerjiyi sağlayacak optimal bir beslenme planı izleyebilmekti. Bu sebepten Derya devamlı Cevahir’ den aldığı geri bildirimlere göre beslenmesini modifiye etti.

Cevahir antrenmanlarında ise ilk günden itibaren alt vücut patlayıcı gücüne ve bacakların süratlenmesine odaklandım. Cevahir genetik olarak, gerçekten çok ender doğal bir kuvvete sahip bir oyuncu. Cevahir’in bu doğal kuvvetini spora transfer edebilmek adına, bu kuvvet üretimini en kısa zamanda gerçekleştirebilmesi için balistik, pliometrik ve fonksiyonel kuvvet egzersizleri kullandım. Ayrıca haftada 2 gün atletizm pistinde kondisyon yüklemesi yaptım.

4 haftanın sonunda Cevahir 6 kg yağ kaybetti ve kas kütlesini tamamen koruduk. Olduğu yerden dikey zıplaması 7 cm, adım alarak dikey zıplaması da 8 cm artış gösterdi. Ayrıca Cevahir’ in süratini ve çevikliğini test etmek için uyguladığımız pro agility testinde derecesini 6.78 saniyeden  6.08 saniyeye çekti.

PAYLAŞ
Önceki İçerikCihan Gül’ün Fiziksel ve Atletik Kazanımları
Sonraki İçerikEsad Kırış’ ın 5 Haftalık Kazanımları
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.