Cihan Gül’ün Fiziksel ve Atletik Kazanımları

Günümüz basketbolu oldukça atletik güç ve fiziksel üstünlük gerektiren bir spor haline geldi. Basketbolcular her geçen gün daha hızlı, daha güçlü ve daha büyük olmak zorunda.

 

Artık NBA’de çoğu oyuncu yazın off-sezonlarını kendilerini geliştirmek için özel koçlarıyla çalışıyorlar. Türkiye’ de de eşim Derya Türk ve ben Atletik Güç adıyla, kendi yarattığımız sistemle sporcuların sezona eskisinden çok daha iyi dönmelerini sağlıyoruz.

Cihan Gül de performansını arttırmak için bize geldiğinde çalışabileceğimiz 4 haftamız vardı. Fiziksel olarak müthiş bir potansiyeli olmasıyla birlikte, kaslanması ve atletik özelliklerini arttırması gerekiyordu.

İlk olarak vücut kompozisyonu ölçümlerini ve  performans testlerini yaptık. Derya bu ölçümler doğrultusunda, Cihan’ ın kas kazanması ve performansının artması için atletik güç beslenme programı çıkardı. Eskiden şeker bağımlısı olan Cihan’ın
şeker içeren bütün gıdalara veda etmesi ilk kuraldı. Bu programı koşulsuz takip etmesi için onu sürekli motive ettik.

Antrenmanlarda Cihan’ ın zıplamasını ve ilk adım patlayıcılığını geliştirmeyi hedefledik. Her güç çalışmasından sonra da sahaya çıkıp bu kazandığımız gücü basketbola transfer etmeye yönelik çalışmalar yaptık. Her zaman belirttiğim gibi; gymde kazandığınız gücü sahaya transfer etmezseniz, kazandığınız güç sizi daha iyi bir oyuncu yapmaz. Bunlarla birlikte haftada 2 gün atletizm antrenmanları yaptık.

Bu 4 haftanın sonunda Cihan 3 kg kas kazandı. Olduğu yerden dikey zıplaması 7 cm, adım alarak dikey zıplaması 17 cm, horizontal ileri zıplaması da 40 cm arttı. Kuvveti de gözle görülür bir şekilde artış gösterdi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKaslarınızı Arjinin ile Besleyin
Sonraki İçerikCevahir Sönmez’ in 4 haftalık Kazanımları
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.