Çinkodan Faydalanın

Çinko görevleri gereği,  ağır antrenman yapan  ve dayanıklılık sporlarıyla uğraşan sporcular için çok önemlidir ve eksikliğine meydan vermemek gerekir.

çinkoisÇinko eksikliğinde  tiroid üretimi azalır ve metebolizma % 25 oranda yavaşlar ki bu çok yüksek bir orandır.  Bu durumda  vücut yağ depolamaya meyilli hale gelerek,  istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bir taraftan kas kütlenizi artırmaya çalışırken, bu isteyebileceğiniz bir durum olmasa gerek.  Aynı zamanda çinkonun yağ yakımına katkı sağlayan bir mineral olduğunu da  söylemek gerekir.

Proteinler, yağlar ve karbonhidratların sentezlenmesinde görev  alan çinko, metebolizmayı hızlandırarak antrenmanlarda daha yüksek performanslı çalışmanıza olanak sağlarken, daha olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.Ayrıca çinkonun, metebolizmayı hızlandıran leptin seviyesini artırdığı da araştırmalarla ortaya konmuştur.

Testosteron seviyesinin sporcular için çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur tabi ki. İşte bu durumda  çinko imdada yetişerek seviyeyi yükselten önemli bir mineraldir. Daha  fazla testosteron, bir sporcu için daha fazla kas ve daha  kuvvetli bir vücut demektir.

Çinkonun beyin fonksiyonları üzerinde de  çok olumlu katkıları vardır. Konsantrasyonu artırmak, algıyı güçlendirmek ve zindelik gibi. Bir sporcunun  bunlara olan ihtiyacı, normalden daha çok  öyle değil mi?

Çinkonun görevlerinden biri de, hücrelerin kendi  kendini yenileme ve iyileştirme sürecini hızlandırmasıdır. İnflimasyona maruz kalan ve sakatlanma riski olan sporcuların, hızlı toparlanıp geri dönüşe ne kadar çok ihtiyaçlarının olduğu da önemli gerçeklerden birisidir.

Çinko içeren başlıca besinler:

  • Deniz ürünleri,
  • Doğal tavuk ve kırmızı et,
  • Yumurta,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Baklagiller
  • Yağlı tohumlar..

PAYLAŞ
Önceki İçerikB Planınız Var mı?
Sonraki İçerikİnsülin Dost mu Düşman mı?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.