Cla Yağ Yakar mı?

Son yıllarda en çok kafa karıştıran ve en çok merak edilen konulardan biri de CLA ( konjuge linoleik asit)  adı altında üretilen besin takviyesinin, gerçekten yağ yakıp yakmadığına  dair  bilgilerin gerçek olup olmadığıdır.

cla yağ yakar-mı

Son yıllarda CLA ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda bazı pozitif bulgulara rastlansa da,  bu araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerdir. İnsanlar üzerinde  ise tam kapasiteli ve aydınlatıcı yada kesin karara bağlanmış tam deney sonuçları yoktur. Yağ yakmak için besin takviyesi olan CLA’ ya umut bağlayan arkadaşlar, umduklarını bulamayıp hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Amerika da bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda,  bir takım olumsuz  sonuçların  oluşabileceği konusundaki şüpheler de  gözlerden kaçmamıştır. Besin takviyesi olarak alınan CLA’ nın karaciğerde yağlanma yapabileceği , insülin duyarsızlığı oluşturarak şeker hastalığına sebep olabileceği, toksik etki yaratabileceği genel şüpheler arasındadırlar.

Peki CLA için gereksizdir diyebilir miyiz?

Besin takviyesi olarak henüz sorular tam cevaplarını bulamamış olmasına rağmen, doğal beslenen sığırların etlerinde ve sütlerinde bulunan doğal CLA’ nın yağ yaktığına dair olumlu bilgiler mevcuttur. Bu nedenle doğal et , doğal etten yapılmış et suyu, doğal süt, doğal sütten yapılmış süt ürünleri, doğal CLA’ dan  faydalanabilmemiz için tercih edeceğimiz besinler arasında olmalıdır. Bu arada;  et tüketirken çok yağsız olsun, süt ve süt ürünleri (gerçek tereyağı, yoğurt, peynir) tüketirken light olsun düşüncesinin de çok doğru olmadığı kesinlikle anlaşılması gereken gerçekler arasındadır. Unutmayın bu yağlar vücut yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Besinlerimizde ki doğal CLA ‘nın farkına varalım ve değerini bilelim.

Yağ yakan bir besin takviyesi arıyorsanız seçiminizi kafeinden yana kullanın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYoğurt Değil Ama Ne?
Sonraki İçerikMMA Antrenmanı
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.