Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları

Anne babalar biliyor musunuz? Çocukların beslenme alışkanlıkları, onların geleceklerine çok ciddi yatırımlarıdır. çocuklarda beslenme

Sağlıklı beslenme, insan hayatında düşündüğünüzden çok daha fazla hayati  önem taşır ve geleceği yansıtır. Sağlıklı  yada sağlıksız beslenme alışkanlıkları; geleceği var etmek yada geleceği yok etmek arasında bir seçimdir.

Son yıllarda, ebeveynler çocuklarına doğal olmayan abur cubur yiyecekleri alıp “Ye çocuğum” diyerek ellerine tutuşturuyorlar. Bu durumu görünce içim rahat etmediğinden müdahale ettiğim pek çok ebeveyn oluyor. Bu yiyecekler çocuklara besin değeri açısından bir  fayda sağlamadığı gibi, içlerindeki katkı maddeleri ile olumsuz sağlık koşulları yaratarak çocukların geleceğini ciddi bir şekilde tehdit ediyorlar. İşin garip tarafı, ebeveynlerin çoğu zaman bu abur cuburları çocuklarına ödül  olarak veriyor olmaları. Bu çok büyük bir handikap değil mi?

Aynı zamanda bu yiyeceklere damak tadı olarak alışan ve bağımlılık kazanan çocukların, doğal besinlerle aralarındaki bağ zayıflıyor. Sonra da çocuklar doğal besinlere karşı cephe alarak, “Onu yemen bunu yemem” diyerek, bir çok temel besin ögesinden mahrum kalıyorlar.

Ayrıca çocuklarda abur cubur ve hazır yiyecek alışkanlıkları, yetersiz ve yanlış beslenme alışkanlıklarını da beraberinde getiriyor.  Bunun sonucunda çocukları bekleyen tehlikeler gerçekten hafife alınacak gibi değil.

Örneğin, Amerikan Kanser Enstitüsü 1994 yılında yayınladığı raporla, sosisli sandviçlerin çocuk lösemisiyle doğrudan ilişkisi olduğunu açıkladı. Peki etin kilosu  30-40 TL iken nasıl oluyor da sosisin kilosu 6-7 TL  hiç düşünüyor musunuz? Bu arada, hazır ve abur cubur yiyeceklerin içlerinde bolca şeker ve trans yağ mevcut, bunlarında kanser riski taşıdığı biliniyor. Ayrıca bu yiyecekler Omega-3, Omega -6 oranında ciddi bozulmalar yaratarak hücrelerde iltihaplanmaları tetikliyor. Bu yiyeceklerin olumsuz etkilerinden bir diğeri de konsantrasyon ve algı da zayıflama yaratarak öğrenme güçlüğüne neden olması.

Ebeveynler şunu bilin ki çocuklarınıza abur cubur alırken, elinizin kesinlikle titremesi gerekir. Çocuklarınıza aldığınız abur cuburların rahatlıkla yenebilir ve ödülmüş gibi algılanmasına da kesinlikle engel olmanız lazım. Çocuklara gerçek ödül  doğal gıdalarla beslenmeleridir. Ayrıca doğal gıdaları tanımaları  ve onları talep edebilmeleridir.  

PAYLAŞ
Önceki İçerikKendini Sevme Ve Beslenme
Sonraki İçerikSıcak mı Soğuk mu?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.