Daha Büyük Kollar İçin 5 Tüyo

Daha büyük ve hacimli kollara sahip olmak ister misiniz? Muhtemelen çoğu erkek bu soruya evet cevabını verecektir. Yazının devamında kolları geliştirmek için tüyolar bulabilirsiniz.

daha büyük kollarTüyo 1: Pes Etmeyin

Çoğu kişi kolları kuvvetsiz olduğu için, hedeflediği tekrar sayısına ulaşmadan egzersizi sonlandırır. Siz de bu gruptaysanız, kollarınızı geliştiremiyor olabilirsiniz. Erken pes etmeyin. Hedeflediğiniz tekrara ulaşabileceğiniz bir ağırlık seçin ve o tekrara ulaşmadan hareketi bırakmayın. Egzersize başlarken kendinize egzersizi sonladıracağınıza dair söz verin.

Tüyo 2: Çalmayın

Biceps kasları, belki de en fazla hareketten çalmaya maruz kalan bölgedir. Son sette son 2 tekrarda biraz çalmak, kası tükenişe götürmek açısından faydalı bile olabilir fakat abartmayın. Daima doğru tekniğe ve doğru kası çalıştırmaya odaklanın. Biceps egzersizleri sırasında vücudunuzun sabit, sırtınızın düz ve gergin olduğundan emin olun. Egzersiz sırasında dirsekleriniz yanınızda sabit olsun, yukarı kalkmasın.

Tüyo 3: Yeterli Dinlenme Verin

Eğer kollarınızı geliştirmek için her gün kol çalışıyorsanız, hatanız bu olabilir. Çoğu yazımda da belirttiğim gibi bir kası geliştirmek istiyorsanız, o kasa yeterli dinlenme süresini vermeniz gerekir. Detaylı bilgi, için okuyun: Dinlenin

Tüyo 4: Doğru Tekrar Aralığında Kalın

Kas büyümesi için en iyi tekrar aralığı 8-12 tekrar arasıdır. Bu tekrar aralığının yukarısı veya aşağısı kas gelişimi açısından yetersiz olacaktır. Çok ağırlık kaldırmak için tekrarı düşürmeyin. Ayrıca biceps ve triceps gibi tek eklemli egzersizlerde çok düşük tekrarlar  ve yüksek yükler sakatlanmaya sebep olabilir.

Tüyo 5: Farklı Başlara Odaklanın

Biceps 2 parçadan, triceps de 3 parçadan oluşur. Genel olarak biceps dirseğin bükülmesinden, triceps de dirseğin kitlenmesinden sorumlu olsa da, ufak açı değişiklikleri ile farklı parçalara daha fazla odaklanmak mümkündür. Örneğin biceps egzersizlerinde baş parmakların biraz yukarıyı göstermesi uzun başa odaklanırken, avucun düz bir şekilde yukarı baktığı egzersizler kısa başa daha çok yüklenir. Triceps egzersizlerinde de baş üstünde yapılan bütün extension egzersizleri uzun kısma daha fazla yüklenirken, kolun yanda sabit olduğu extension egzersileri dış parçaya, reverse extension egzersizleri de orta parçaya daha çok yüklenir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikReaksiyonunuzu Geliştirin
Sonraki İçerikMerdivenle Çabuk Adımlar
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.