Daha Hacimli Göğüsler mi?

Daha büyük göğüslere sahip olmak ister misiniz? Muhtemelen çoğu erkek buna evet cevabı verecektir. Erkeklerin büyük göğüse sahip olmakta ki tutkusu kadınlarla yarışır boyuttadır.

göğüs

Göğüs antrenmanı deyince hemen herkesin aklına bench press gelir. Fakat dengeli ve hacimli göğüs kaslarına sahip olmak istiyorsanız, bundan daha fazlasına ihtiyacınız var.

Göğüs kasları çalıştırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri dengedir. Genelikle üst göğüs kasları alt göğüs kaslarına göre daha zayıf kalır. Bu hem göğsünüzü zayıf gösteri hem de sarkmış ve formsuz gözükmesine sebep olur. Eğer sizde de böyleyse üst göğüs kaslarına daha ağırlık vermelisiniz.

Çoğu vücut geliştirmeci göğüsü üst, orta ve alt olarak 3 kısım düşünmesine rağmen, göğüs kasları anatomik olarak üst ve alt olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Düz pozisyonda ki bütün egzersizler daha çok alt göğüs kaslarını aktive eder. Bir örnek verirsek 2 egzersizi incline (30 derece yukarı eğimli), 2 egzersizi flat (düz bench), 2 egzersizi de decline (15 derece aşağı eğimli) yaparsanız; üst göğüsü çalıştırmak için 2, alt göğüs içinse 4 egzersiz yapmış olursunuz.

Göğüs antrenmanlarında yapılan en büyük hatalardan biri de, ağır basmak sevdasıyla hareketin açısını sınırlamaktır. Göğüs kasları en kollar alt noktada daha aktif olurken, yukarı doğru daha çok omuz ve triceps kasları devreye girer. Bench presste barın göğsünüze değdiğinden emin olun. Dumbell egzersizlerinde de kollarınızın 90 dereceden daha aşağı inmesine izin verin. Bunun kaldırdığınız ağırlıkları düşüreceği doğru fakat daha şekilli ve daha kuvvetli göğüs kaslarına sahip olduğunuzda, bunun pek de dert olmayacağını düşünüyorum.

Aşağıda örnek bir göğüs antrenmanımı paylaşıyorum.

Program antrenman

  1. Bench press                1x1o ( ısınma)
  2. Bench press               3 x 10
  3. Inc dumbell press   3 x 10
  4. Inc dumbbell fly      3 x10
  5. Cable crossover       2 x10

PAYLAŞ
Önceki İçerikYükseklik Antrenmanı? Altitude Training?
Sonraki İçerikGlutaminle Daha Fit
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.