Denge Konusu

Son birkaç yıldır fonksiyonel antrenman adı altında  bir gymball veya bosunun üzerine çıkıp squat, push up, biceps curl gibi geleneksel egzersizler yapmak oldukça moda oldu.

denge konusu

Dengesiz bir zeminde geleneksel egzersizler yapılması, yüzeysel bir bakışla  dengeyi geliştirmek için etkili gözükebilir. Fakat detaylarıyla incelediğinizde, bu egzersizlerin pek de spora özgü olmadığını fark edersiniz. Çoğu sporda zemin dengeliyken, dış dirençler dengesizdir. Örnek olarak basketbolda zemin tamamen dengeliyken, rakip oyuncu bir dirençle hücum oyuncusunun dengesini bozabilir. Bir boksörün dengesini bozacak yine zemin değil, rakip boksörün yaptığı bir hamledir.
Spora özgü dengenizi geliştirmek istiyorsanız dengeli zeminde, dengesiz dış dirençlerle yapabileceğiniz egzersizler seçin. Barbell yerine dumbbell kullanmak, barbell kullanırken barbell’in uçlarına dengeyi bozacak zincirler takmak, kettlebell egzersizleri yapmak sizin için iyi seçimler olabilir. Ayrıca tek bacak pliometrik egzersizler ve çeviklik antrenmanları da spora özgü dengenizi geliştirmek için oldukça etkilidir.

Fakat su veya buz sporları yapıyorsanız, bu denge topları sizin için iyi seçimler olabilir. Suyun  dengesiz bir zemin olması, buzun sabit bir zemin olmasına rağmen kullanılan patenin dengesiz olması ve buzun kayganlığı bu denge toplarının üzerine çıkmanız için bir neden olabilir.


Tek taraflı plyometrik egzersizler ve çeviklik antrenmanları da spora özgü dengenizi geliştirmek için oldukça etkilidir. Fakat su veya buz sporları yapıyorsanız, bu denge topları sizin için iyi seçimler olabilir. Suyun  dengesiz bir zemin olması, buzun sabit bir zemin olmasına rağmen kullanılan patenin dengesiz olması ve buzun kayganlığı bu denge toplarının üzerine çıkmanız için bir neden olabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGençlik İksiri: Su
Sonraki İçerikKarın Kasları Mitleri
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.