Dirseklere Dikkat

Tenis, golf ve beyzbol gibi bir ekipmanla vuruş  ve beraberinde kolun savrulmasını gerektiren sporlar dirseklerinize tahmin ettiğinizden çok daha fazla yük bindirir. Bu hareketler defalarca tekrar edildiğinde dirsek çevresinde ki tendonlara zarar vererek tenisçi dirseği ve golfçü dirseği gibi problemlere yol açabilir.  tenisçi dirseğiTenisçi dirseği, bilek ekstansör kaslarının humerusun ( üst kol kemiği ) dış epikondiline yapışan tendonlarının hasar görmesidir. Golfçü dirseği de, bilek fleksör kaslarının humerusun iç epikondiline yapışan tendonlarının hasar görmesidir.

Bu problemler, alt kolun aşırı bükülmesi, gerilmesi ve döndürülmesi sonucu oluşabilirler.  Tenisçilerde ve golfçülerde çok görülmelerinden dolayı bu isimlerin verilmiş olmasına rağmen, spor yapmayanlar insanlarda da  görülebilirler. Çok şiddetli ağrı ve acı vermelerinden dolayı sporunuza ve hatta günlük hayatınıza bile sekte vurabilirler.

Bu sağlık problemlerine maruz kalmak istemiyor musunuz? O zaman önlemlerinizi alın. Aşağıda sizlere, tenisçi dirseği ve golfçü dirseğinine maruz kalmamanız için bir reçete oluşturdum.

  • Bileğe etki eden kaslarınızı kuvvetlendirin. Bunun için wrist curl,reverse curl, hummer curl, reverse curl  ve kavrama egzersizleri yapabilirsiniz. Haftada 2 kez bu kasları çalıştırın.
  • Bu kaslarınızı kuvvetlendirdiğiniz gibi, düzenli olarak esnetmeniz de gerekir. Kaslarınız ne kadar esnek olursa sakatlanma ihtimaliniz de o kadar düşük olacaktır. Sadece bilek çalışmalarınızdan sonra değil, her antrenman sonrası alt kol kaslarını esnetin. Günlük aktiviteler sonrasında alt kol kaslarınızın çok gerildiğini hissederseniz,bu kasları esnetin.
  • Bu kaslar kuvvetlenip esneklik kazanana kadar, bu kaslara aşırı yüklenmemeye gayret gösterin.
  • Tenis, golf ve beyzbol gibi sporlardan sonra inflamasyonu ( iltihaplanmayı ) azaltmak için, dirseklerinize buz yapın.

İhmal etmeyin. Bugün önemsemediğiniz küçük birşey, ilerde çok büyük problemlere yol açabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHızlı Çözünen Karbonhidratlar
Sonraki İçerikDoğanın Mucizeleri Antioksidanlar
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.