Dünyanın Birinci Harikası

İnsan, olağanüstü mucizelerle  donatılmış mükemmel bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın  beyin fonksiyonlarını, sistemlerini, işleyiş  biçimlerini  her düşündüğümde;  hayranlığım bir kez daha artar.

dünyanın birinci harikasıBeynimiz,  akıl almaz  çözülemeyen olağan üstü bir labirenttir. Yeni bir olayla karşılaştığında, anlama, kavrama ve karar verme  gibi çok karmaşık işlemleri, saliseden daha kısa bir zamanda gerçekleştirir. Bu süreçte, beynimizden bir saniyede 20 milyon düşünce  geçer ve bunun 200 tanesi üst beyne taşınır. Bu 200 düşünce üst beyin tarafından değerlendirilir, daha önceki tecrübelerle karşılaştırılır ve kaslar uyarılarak tepki verilir. Bütün bunlar sadece 1 saniyede gerçekleşir. Beynimizin elektrik akımlarının hızı, bilgisayardaki sinyal hızından 100 milyon kat daha fazladır. Böyle bir bilgisayar düşünebiliyor musunuz?

Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar, olağan üstü mimariler, heykeller, resimler, yüz kişinin aynı anda icra ettiği ve olağan üstü bir tınının yükseldiği klasik eserler. Kurgusuna hayran kaldığımız romanlar ve filmler. Düşündüğümüzde nasıl çalıştığını bile anlayamadığımız icatlar, buluşlar. İşte bu karmaşık olarak gördüğümüz ve hayran kaldığımız eserler, çok karmaşık olan beynimizin ürettiği şeylerdir.

Vücudumuzda  müthiş ve akıl almaz  organizasyonlar sürekli aktif halde devam eder. Bu mükemmel mekanizmanın, olağanüstü  hayranlık uyandıran bir armonisi vardır. Hormonal sistemler, sinir sistemleri, dolaşım sistemi…..Bir çok sistem birbirine milimetrik oranlarla bağlı bir şekilde çalışmaktadır.

Ona çok iyi bakarak  hak ettiği değeri fazlasıyla vermemiz gerekir. Sağlıklı,  mutlu , başarılı yaşamak( başarı da insanın kendi seçimidir) ve yüksek enerji üretebilmek, ancak bu mükemmel mekanizmanın ihtiyaçlarını en doğru biçimde  karşılamamız ile mümkün olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenerek yaşam tarzını ona göre değiştirmek ve tabi ki  spor yaparak da bunu desteklemek olmazsa olmaz gerçeklerdir.

Parayla  satın alabildiğiniz  şeyleri düşünün, onlara bakıp koruyup kolluyor ve fazlasıyla değer veriyorsunuz.  Unutmayın ki bu olağanüstü varlığın yanında , onların hepsi  sadece birer değersiz objeden ibarettir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKuvvet Antrenmanı Boy Uzamasını Engeller Mi?
Sonraki İçerikKardiyo Antrenmanı Zamanlaması
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.