Eklem Ağrılarına 3 Takviye

Eklem ağrılarınız spor yapmanıza engel oluyor ve hayat kalitenizi sekteye uğratıyor olabilir. Bu 3 takviye size yardımcı olabilir.

wade-injury

Glukosamin ve Kondroitin

Glukosamin eklem kıkırdaklarının yenilenmesine ve yeniden yapılanmasına yardımcı olabilen doğal bir bileşendir. Kondroitin ise kıkırdağın elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Bu ikisi birlikte alındığında kıkırdakta oluşan problemleri onarmaya yardımcı olurlar.  Eklemlerde ( özellikle diz ) oluşan ağrılara iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu takviye  sinoviyal sıvının artışını sağlayarak eklem kayganlığını arttırır ve eklemlerde hareket rahatlığı oluşturur. Aynı zamanda anti- inflamatuar etkisi de vardır. Glukosaminin günlük dozu 1500- 2000 mg, kondroitin ise 1200 mg  kadardır. Takviye alırken bu miktarları karşıladığına dikkat etmelisiniz.

Omega -3

Sakatlıklarda eklemlerde iltihaplanma ( inflimasyon) oluşur. Omega- 3  bu iltihaplanmayı engeller ve eklemin toparlanması  için gerekli ortamı hazırlamış olur. Ayrıca dokularda yenilenmeyi hızlandırarak dokuların onarılmasını sağlayan bir takviyedir. Günlük doz olarak, sakatlık zamanında 3000 mg olarak alınması uygun olur. Omega-3 ile ilgili daha fazla bilgi için okuyun: Yağların Pırlantası

Hyaluronik Asit

Vucudumuzun  hemen hemen  her yerinde doğal olarak  bulunan bu karbonhidrat türevi,  dokulara elastikiyet kazandırır. Eklem sıvısının ( sinoviyal sıvı ) yenilenmesini sağlar. Ayrıca bağ dokularının yapısında bulunur ve sürekli bağ dokularını yeniler. Sakatlık ve yaşlılık durumunda vücut yeterince üretemediğinden takviye edilmesi gerekir. Günlük doz 20 mg ‘dan 200 mg’ a kadar çıkabilir ve  tek doz yerine güne bölünmüş olarak kullanılması daha etkilidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBacaklara Foam Roller Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikİçgüdü mü Mantık mı?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.