Ekmek Eskiden Olduğu Kadar Kutsal Mı?

ekmekk
Hibrit Tohumlar

“Ben tam buğday ekmeği alıyorum, sağlığıma dikkat ediyorum” diye düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz.

Tahılların yetiştirilme aşamasında, üretimi hızlandırmak, verimliliği arttırmak, besin değerini arttırmak, zararlı böceklerden korumak adı altında tohum ıslahı denilen yöntemler! Oysa amaç görünenden çok farklı. 14 kromozomlu klasik buğday tohumunun 45 kromozoma çıkartılması! Bu da tohumun hibritleşmesi ve doğasından tamamen uzaklaşması anlamına geliyor. Bu yöntemler sonucunda nelerle karşı karşıyayız?

Günümüzde ekmekle ilgili tartışmalar ve açıklamalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, yaptığı basın açıklamasında ekmeğin içerisine konulan katkı maddelerinden ötürü üzerine ‘ Sağlığa Zararlıdır’ ibaresinin yazılması gerektiğini iddia etti.

Halkımız içeriği konusunda tam olarak nedir, ne değildir bilmediği ekmekleri yoğun bir şekilde yemeye devam etmektedir; bunun sonuçlarını bilmeden.

1
2
3
PAYLAŞ
Önceki İçerikSon Teknoloji Ayakkabılar
Sonraki İçerikUygulama Mağdurları
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.