Esad Kırış’ ın 5 Haftalık Kazanımları

esad kırış farmer

Genç Power forvet Esad Kırış bu off sezonda 5 hafta atletik güç sistemiyle çalıştı ve performansını üst seviyeye çekti.

Esad Kırış bize geldiğinde çoğu oyuncuya göre iyi bir fiziği ve genetik bir kuvveti vardı. Fakat elit seviyede basketbol oynamak istiyorsanız, hiçbir zaman yetinme lüksünüz yoktur. Daima kendinizi ileri taşımalı ve her sezon üzerine koymalısınız. Esad da yetinmeyi bilmeyen çok azimli ve çok çalışkan bir sporcu.

Esad’ ın ilk olarak vücut kompozisyonunu değerlendirdik. 203 cm ( 6′ 8″), 99 kg ağırlığında ve %7,9 yağ oranına sahipti. Esad’ la birlikte yağ oranını %6 ya düşürürken 5 kg kas kütlesini arttırma hedefi koyduk.

Bu doğrultuda Derya, Esad’ ın yemesi ve yememesi gerekenleri belirledi. Esad’ın bu programı bol sebze ve protein  içerirken, bütün şeker ve işlenmiş gıdaları eledi. Esad öncesinde çoğu sporcu gibi şeker ve işlenmiş gıda ağırlıklı besleniyordu, fakat bu süreç boyunca bize inandı ve beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Alışkanlıklardan vazgeçmenin çok kolay olduğunu söylemiyorum fakat gerçek hedefleriniz varsa gereken her şeyi yapmak zorundasınız.

Esad genetik olarak ve ayrıca uzun zamandır ağırlık çalışmasına bağlı kuvvetli bir yapıya sahipti. Biz onun atletikliğini, patlayıcı gücünü ve çabukluğunu arttırmayı hedefledik. Esad ‘ın antrenman programında olimpik kaldırışlar ve pliometrik egzersizlerin önemli bir yeri oldu. Rebound almaya yönelik bir çok farklı pozisyondan zıplamalar ve reaksiyon çalışmaları yaptık.

Bütün bu çalışmalardan sonra basketbol sahasına geçip bunları onun basketboluna transfer ettik. Her zaman söylediğim gibi; iyi bir basketbolcu olmak istiyorsanız basketbol oynamalısınız. En yükseğe sıçramak sizi en iyi basketbolcu yapmaz, en güçlü olmakta. Kazandığınız bütün atletik gücü oyununuza transfer etmelisiniz.

5 haftanın sonunda ölçümlere baktığımızda hedeflerimizin üzerine çıkmıştık. Esad Kırış 6,5 kg kas alırken,2,5 kg da yağdan verip yağ oranını %5,5 e düşürdü. Olduğu yerden dikey zıplaması da 65 cm’ den 74 cm’ e yükseldi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikCevahir Sönmez’ in 4 haftalık Kazanımları
Sonraki İçerikAntrenman Öncesi Esnemeli mi?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.