Falancanın Diyeti

Diyet, diyet, diyet. O diyet, bu diyet, şu diyet. Onun tarifi, bunun tarifi, şunun tarifi. Son yıllarda sayısız diyet tarifleri çılgınca bir şekilde her yeri sarmış durumda. Sanki çok popüler bir aktiviteden bahsediliyor  gibi!

falancanın diyetiSürekli duyuyorum,  hafta sonu geçsin yeniden diyete başlıyorum, bir hafta sonra yeniden diete başlayacağım  yada bu  ayın sonundan itibaren yine diyet yapacağım. Ne yazık ki  insanlar farklı zamanlarda  değişik diyet tariflerini sürekli uyguladıkları halde, kilo problemlerini kesin olarak çözemezler. İnsanlar diyet uyguladıklarında kilo verselerde, diyeti bıraktıklarında verdikleri kilolardan daha fazlasını  geri alırlar.

Bir de şöyle bir söylem var: Nasıl olsa  istediğim zaman kilo verebiliyorum! Evet ama, acaba nasıl ?  Bu insanlar da ciddi anlamda aç kalarak kilo veriyorlar ve bunun metabolizma üzerindeki  olumsuz  etkilerini hiçe sayıyorlar.  Buna diyet bile diyemiyorum, çünkü bunun bir tarifi yok. Bu insanlar rutin olarak hayatlarını kilolu geçiriyor  fakat şok edici açlık diyetleriyle kısa dönem zayıf kalabiliyorlar. Şunu da  unutmamak gerekir ki sık sık kilo alıp vermek de metabolizma üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Beslenme şekli genel olarak kişiye özeldir; yaşa, cinsiyete ve fiziksel aktivite düzeyine baglı olarak da  farklılıklar gösterir. Herkesin karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral ihtiyacı da aynı değildir. Bu nedenle  herhangi bir yerde yazan diyet tarifini veya kulaktan duyma diyetleri herkesin uygulamaya çalışması doğru değildir ve başarılı sonuçlar da  doğurmayacağı gibi sağlık sorunları da yaratabilir.

Günümüzde sayısız diyet tarifi var ve her geçen gün de bir yenisi bunlara eklenmeye devam ediyor.  Bu tarifleri uygulayan  pek çok insan kısa dönemde biraz kilo vermelerine rağmen, bıraktıklarında daha fazla kilo alıp hiç bir zaman istedikleri görünüme sahip olamıyorlar. Bu kısır döngü böylece sürüp gittiğine göre, sizce de bu durum  çok büyük bir çelişki yaratmıyor mu?

Kilo problemlerinizden sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız  size  tavsiyem,  kaçamak yollara başvurmadan  gerçek anlamda sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz ve spor yaparak da bunu desteklemeniz olacaktır. Göreceksiniz sorunlarınız  kalıcı olarak çözüm bulacak. Kendinizi bundan sonra iki şekilde tanımlayacaksınız:  Sağlıklı beslenmeden öncesi ve sonrası. Sonrasında da hayatınızı daha zinde,  daha  enerjik ve  tabi ki çok daha sağlıklı bir şekilde yaşayacak böylece yeni bir boyuta geçmiş olacaksınız.

Değişik diyet tariflerini uygulayan ve uygulamaya çalışan, diyetle başlayan değişik cümleleri sık sık kullanan arkadaşlara  bu cümlelerin yerlerine söylem olarak şunları kullanmalarını tavsiye ediyorum. ” Sağlıklı beslenmeyi öğreniyorum, sağlıklı beslenmeye çalışıyorum, sağlıklı beslenme alışkanlıklarımı geliştiriyorum”. Pek tabi ki paralelinde de söylediklerini uyguladıklarından emin olarak….

PAYLAŞ
Önceki İçerikAğırlık Antrenmanı Hakkında Yanlış İnanışlar
Sonraki İçerikBasketbolda Kondisyon Antrenmanları
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.