Foam Roller ile Sağlıklı Fasya

foam roller sağlıklı

Sağlıklı fasyaya sahip olmak ve sakatlanmamak için, antrenman sonrası sadece esnemek yeterli olmayabilir. Antrenman sonrasında foam roller ile yapacağınız masaj, kaslarınızın daha hızlı toparlanmasını ve sağlıklı olmasını sağlayabilir.

Kaslar ve fasya fazla kullanıldıklarında, aşırı yüklenildiğinde, sakatlık durumlarında ve ruhsal stress durumunda gerginleşir ve düğüm benzeri yapılar oluşur. Bunlara fasya yapışıklığı adı verilir.

Bu yapışıklıkların artması ve tedavi edilmemesi durumunda ciddi ağrılar hissedilir. Bu fasyal düğümler kasın fonksiyonunu yapamamasına ve ciddi sakatlıklara neden olabilir. Halk arasında kulunç olarak ifade edilen şey de aslında bu fasyal yapışıklıklardır.

Antrenman sonraları düzenli olarak esniyor olabilirsiniz. Antrenman sonrası esnemenin elbette birçok faydası var ve mutlaka esnemelisiniz. Fakat sadece esnemek, bu yapışıklıkların oluşmasına engel olmadığı gibi, oluşanları da tedavi edemez.

Bu fasyal yapışıklıkları tedavi etmek ve önlemek için ise bir foam roller yardımı ile bu noktalara bası uygulamalısınız. Bir foam roller veya buna benzer bir silindirin üzerine bası uygulamak istediğiniz bölgeyi yerleştirin ve vücut ağırlığınızı üzerine bırakarak, yavaş yavaş gezinmeye başlayın. Bazı noktalarda- özellikle bacaklarda ve sırtta- inanılmaz bir acı hissedeceksiniz. Bu acı hissettiğiniz noktalar, kasların sıkışık olduğu hasarlı dokulardır. Bu noktalarda 5-10 saniye bekleyin.

Eğer düzenli bir şekilde antrenman sonralarında uygularsanız, ağrıların azaldığına şahit olacak ve daha sağlıklı fasyaya sahip olacaksınız. Eğer bir sakatlıktan çıkmışsanız; sakatlığın olduğu bölgelerde, fasya yapışıklıkları çok gözlenir. Bu durumlarda antrenman öncesinde ve dinlenme günlerinde de  uygulanması doğru olacaktır.

Bacaklara Foam Roller Nasıl Yapılır? adlı yazımı okumanızı öneririm.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSon Moda CrossFit
Sonraki İçerikBakliyatların Kralı
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.