Gençlik İksiri: Su

O, en eski ve en iyi dostumuzdur. Vücudumuzun yüzde 70 ,ni oluşturur. Her ne kadar aynaya baktığımızda bunu fark edemesek de, bizi yoğun bir şekilde sarıp sarmalamıştır. Tahmin ettiğiniz gibi bir mucize olan sudan bahsediyorum. gençlik iksiri suYetişkin bireylerin günlük en az 8-10 bardak suya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç yoğun vücut aktivitelerine bağlı olarak artış gösterebilir.

İçmek için tercih edeceğimiz suyun doğal kaynak suyu olması, mineral yapısının dengeli, PH değerinin yüksek olması( 7,5 – 8,5) suyun kaliteli ve faydalı olması açısından gereklidir. Su gerçek bir yaşam kaynağı ve gençlik iksiridir. Eğer yeterince su içmezsek, metabolizmamız doğru çalışamaz. Suyun cilt üzerindeki olumlu etkilerinden yeterince fayda sağlanamaz. Su  içmediğimizde, vücudumuz yağı metabolize edemez. Vücut atıklarımız hücrelerden dışarı çıkartılıp atılamaz. Susuz kalmış bir vücut, hücrelerdeki iltihapsal bileşimleri teşvik ederek yaşlanmayı hızlandırır. Su, gençliğimizi hızla tüketen hücrelerdeki ihtihapsal yapılanmanın söndürülmesi için büyük bir silahtır.

Vücudumuz yeterince su almadığı taktirde, metabolizmada % 3′ lük düşüşe neden olarak her 6 ayda bir 450-500 gram vücutta yağ depolanmasını tetikleyebilir. Bu da yılda 1 kg,  10 yılda 10 kg daha fazla yağ depolayacağımız anlamına gelmektedir. Etrafımızda pek çok insandan defalarca kez şu cümleyi duymuşuzdur : ”10 yıl önce inceciktim! Bu kiloları nasıl aldım, farkına bile varmadım.” Onlara sormamız gereken sorulardan biri de şu olmalıdır: Günlük su ihtiyacımızı yeterince karşılıyor musunuz?”

Tekrar vurgulamak istiyorum ki, su gerçek bir yaşam kaynağı ve gençlik iksiridir. Susuz kururuz ve hızla yaşlanırız, tıpkı bitkiler gibi. Bitkileri bu konuda gözlemleyebildiğimize göre, kendimizi neden es geçiyoruz ki? Genç kalmak için şu 3 kuralı unutmayın:

  1. Su içmek
  2. Su içmek
  3. Daha fazla su içmek.
PAYLAŞ
Önceki İçerikYağlara Bakış
Sonraki İçerikDenge Konusu
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.