Glutaminle Daha Fit

glutaminle daha fit

Glutamin özellikle spor yapanlar için çok önemlidir ve karşı konulmaz faydalar içermektedir.

Glutamin özellikle spor yapanlar için çok önemlidir ve karşı konulmaz faydalar içermektedir. Vücuttaki depoların %50 si antrenmanlardan sonra azalacağından iyileşmeyi hızlandırmak için takviyeye ihtiyaç duyulabilir. Glutamin bu süreçte protein inşasını düzenler ve toparlanmayı hızlandırarak kas yıkımını önler. Bunu organlar arasında  nitrojen transferini sağlayarak yapar. Nitrojen dengesi kasları geliştirmek ve performansı artırmak için en önemli ögelerden biridir.

Glutamin’ in growth hormonunun artışına katkı sağladığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Growth hormonun yağ yakımı ve kas gelişimi üzerine hayati görevleri olduğundan “Ağırlık Antrenmanı Yağ Yakar mı” adlı yazıda detaylı olarak bahsetmiştik.

Bunların yanı sıra, kan şekerini dengelemeye katkı sağlar. Kan şekeri düştüğünde insülin salınımını bastırarak kan şekerinin daha ileri seviyede düşüşüne engel olur.  Glikojen salınımını uyarır ve  kan şekerinin tekrar normale dönmesine olanak sağlar. Ayrıca glutamin glikojenik bir aminoasit olduğundan gerektiğinde enerji için şekere dönüşebilmektedir.

Günlük kullanım kişilerin sportif  faaliyetlerine ve fiziksel farklılıklarına göre değişiklik göstermekle birlikte 2,5- 5 g arasında değişir. En uygun zaman toparlanmayı hızlandırmak için antrenmandan sonra ve growth hormon artışını sağlamak amacıyla yatmadan önce olacaktır.

Bu arada glutamin alırken katkısız saf olanları tercih etmenizi öneririm.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDaha Hacimli Göğüsler mi?
Sonraki İçerikSerbest Ağırlık mı, Makine mi?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.