Güç Sporları İçin En İyi 3 Takviye

güç takviyesi

Patlayıcı gücün önemli olduğu sporlarda, kas kütlesini arttırmanıza yardımcı olabilecek bu üç takviyelerden faydalanabilirsiniz.

1- Kreatin

Kreatinin kas kütlesini ve gücünü artırabildiği bir çok çalışmayla ispat edilmiştir. Eğer kas kütlenizi gerçekten arttırmak istiyorsanız en etkili ve güvenilir takviyelerden birisi kesinlikle kreatindir. Kreatinin önemli bir kaç görevinden birisi, kas hücreleri içindeki hızlı enerji miktarını arttırmak ve kasların kasılması için daha fazla enerji sağlamaktır ki , buda daha fazla güç ve kas anlamına gelir. Kreatinin başka bir görevi de büyüme için çok önemli olan IGF-1 seviyesini artırmak ve  kas kütlesinin daha hacimli olmasına  katkı sağlamaktır. Kreatin depolarınız dolu olduğunda,  kasların gücü ve dayanıklılığı çok daha yüksek olur.  Bu da kas kütlenizi arttırmanız  için, daha fazla potansiyeliniz olacağı anlamına gelir.

Daha detaylı bilgi için: Antrenmanlara Kreatin Desteği

 2-Beta- Alanin

Son yıllarda yapılan bir çok araştırmayla beta-alanin rüştünü ispat etmiş bir takviyedir. Güç ve dayanıklılığı artırma konusunda özel yetenekleri vardır. Bir aminoasit olan beta-alanin, vücutta bulunan bir başka aminoasit olan hisditin ile birleşerek karnosine dünüşür.  Karnosin; kısa süreli, yüksek şiddetli antrenmanlarda oluşan hidrojeni baskılar. Hidrojen ne kadar çok baskılanır ise laktik asit  o kadar geç yükselir.  Böylece daha dayanıklı olup daha fazla güç ürettiğinizden, daha fazla kas kütlesi inşa edebilmeniz mümkün olur.

Daha detaylı bilgi için: Beta-Alaninle Güçlenin

3-BCAA

Çok önemli olan temel aminoasitlerden leucine, valine, isoleucine birleşerek mükemmel bir kombinasyon oluştururlar. Kasların yapımı onarımı ve yağ yakımı için harika bir asker olan ve bir kaç görev birden üstlenen BCAA ağır antrenmanlar da kas proteinlerinin kullanılmasına izin vermez ve böylece kas yıkımını  önleyerek kasları koruma altına alır. Ayrıca, anaboliık bir hormon olan testosteron seviyesini artırarak kas yapılanmasına katkı sağlarken aynı zamanda katabolik bir hormon olan kortizol seviyesini düşürerek de  kas yıkımına engel olur. Diğer bir görevi ise; antrenmanlar sırasında oluşan infilamasyonu azaltarak, oluşabilecek ağrıların hafif geçmesini sağlamaktır. Böylece bir sonraki antrenmanda daha yüksek konsantrasyonla çalışmanız da mümkün olur.

Daha detaylı bilgi için: BCAA Mucize mi?

PAYLAŞ
Önceki İçerikAntrenman Sistemi: Drop Set
Sonraki İçerikAntrenman Sistemi: Split Sistem
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.