Hazırlık-Fırsat Dögüsü

Michael Jordan deyince aklınıza inanılmaz başarıları gelir. Pele, sayısız gol ve rekorlar. Muhammed Ali, müthiş nakavtlar. Bunlar bu insanlara verilmiş büyük hediyeler midir? Bunlar inanılmaz yeteneklerle doğmuş şanslı insanlar mıdır?

hazırlık fırsatReklamlarda bize büyük sporcuları bulundukları yere çok kolay gelmiş gibi gösterirler. Yaptıkları hareketleri daha ilk seferinde de o mükemmellikle yapmış gibi gösterirler. Kariyer görüntülerine baktığınızda hep başarılı sayıları,inanılmaz hareketleri gösterirler. Hatta bu sporcuların biyografilerini okuduğunuzda sadece madalyalarından,kırdığı rekorlardan, oynadığı takımlardan, imzaladığı akıl uçuklatan kontratlardan bahsederler. Peki bunlar bu insanlara sunulmuş bir hediye midir?

Bunlar bu insanlara sunulmuş bir hediye değil, onların pes etmeden sürekli çalışmalarının ürünüdür. Örneğin Michael Jordan lisede antrenör tarafından basketbolcu olmaz düşüncesiyle takıma alınmamıştır. Michael bunun sonucu olarak ne yapmıştır? Pes mi etmiştir? Yada antrenörü suçlamış veya bahaneler mi üretmiştir? Hayır, o her zamankinden daha çok çalışmış ve kendini takıma aldırmayı başarmıştır. Her zaman çok çalışmış ve karşısına bir fırsat çıktığında hazır olmayı hedeflemiştir. Michael liseden sonra Norh Carolina Üniversitesi takımına geçer ve buradan da bildiğiniz gibi 3. sıradan Chicago Bulls  tarafından seçilir ve NBA hayatı başlamış olur.  Michael jordan basketbolun gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu kabul edilir.

Dünyanın en iyi futbolcusu kabul edilen Pele de bütün çocukluğunu her gün saatlerce futbol oynayarak geçirmiştir. Ailesinin futbol topu alacak maddi durumu olmadığından, Pele futbol topu alabilmek  için ayakkabı boyacılığı yapmıştır. Pele 11 yaşında keşfedildiğinde, belki de dünyanın en iyi futbolcusu olacağını kendisinden başka kimse bilmiyordu.

Muhammed Ali de birçok zorluk çekmiş ama hepsinin üstesinden gelebilmiştir. İyi boksörken savaşı reddetmiş ve savaşa gitmediği için hapis ve para cezasına çarptırılmıştır. Fakat o pes etmemiş, boksa geri dönmüş ve şampiyonluk ünvanını geri alamayı başarmıştır.

Bunun gibi daha binlerce örnek verilebilir. Bu insanlar önce karşılarına bir fırsat çıkmasını beklememiş, daima çalışmış, hedeflerinin peşinden gitmiş ve fırsat karşılarına çıktığında da hazır olmuşlardır. Hayatın her alanında bir hazırlık ve fırsat döngüsü vardır. Karşımıza sürekli fırsatlar çıkar ve biz ancak hazır olduğumuzda bunları değerlendirebiliriz. Her başarıyı şans veya yetenekle bağdaştırmak, bahane üretmekten başka bir şey değildir.

Kendinize bir hedef belirlemeli ve bu hedef doğrultusunda sürekli, pes etmeden, negatif  düşünmeden çalışmalı ve hazır olmalısınız. Mutlaka sizin de karşınıza bir fırsat çıkacaktır ve bu fırsat karşınıza çıktığında hazır olmalısınız. Bir şeyi sadece çok istemek yetmez. Bunu elde etmek için harekete geçmeli ve gerçekten çok emek harcamalısınız.

Bazı insanlar şanslı değildir. Bütün insanların karşısına fırsatlar çıkar fakat o kadar negatif düşünceyle sarılmış ve enerjilerini düşürmüşlerdir ki; karşılarına çıkan fırsatları göremezler. Bazı insanlar yetenekli değildir. Bütün insanlar belli bir yetenekle doğarlar fakat onlar başkalarının yetenekleriyle o kadar meşgul olurlar ki kendi yeteneklerinin ve gücünün farkına varamazlar.

Eğer çok isterseniz, mutlaka bir gün karşınıza fırsat çıkacaktır. Karşınıza ne zaman fırsat çıkacağını bilemezsiniz. Önemli olan bu fırsat çıktığında hazır olmaktır.  Siz sadece daima çalışmalı ve hazır beklemelisiniz. Takımda ki son adam olabilirsiniz. Maçın son 5 dakikası antrenör sizi oyuna soktuğunda 2 seçeneğiniz vardır. Ya önceki dakikalarda neden oynamadığınıza saplanıp, kötü ve isteksiz oynayacak yada hazır olduğunuzu bilecek ve o 5 dakika elinizden gelenin en iyisini yapmak için çalışacaksınız. Spor (veya hayat) o kadar gariptir ki siz o 5 dakikada çok önemli birinin-bu menajer, antrenör veya takım sahibi olabilir- dikkatini çekebilir ve o bütün maç oynayanların önüne geçerek hayatınızı değiştirecek bir şeye adım atabilirsiniz.

Hayatınızda ki bahanelere bir son verin. Başkalarına özenmekten veya kızmaktan vazgeçin. Daima çok çalışın ve hazır bekleyin. Mutlaka sizin karşınıza da büyük bir fırsat çıkacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKazeinli Smoothie
Sonraki İçerikZor Kalflar
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.