Hızlı Çözünen Karbonhidratlar

Karbonhidratlar; vücudumuzun çalışmak için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlayan, temel besin ögelerinden biridir. Evet ama,  aynı zamanda yanlış beslenme şeklinin de baş kahramanlarıdır! karbss Karbonhidrat der demez bilmemiz gereken ve ona bağlı yaşamamız şart olan çok önemli hayati bilgi  Glisemik indekstir(GI). Glisemik indeks; gıdaların,  kan şekerini ne kadar yükselttiğine ve bunu ne kadar hızlı yaptığına bağlı olarak sınıflandırır. 0 ile 100 arasında derecelendirilir.

  • 0 – 50 arası düşük GI
  • 50 -70 arası orta GI
  • 70 -100 arası yüksek GI olarak üç gruba ayrılır.

Bu üç gruba ait gıdaları seçerken,  geleceğimize yatırım yapmış yada yapmamış oluruz. Yüksek GI’ li karbonhidratlar, bizim çok büyük düşmanlarımızdır. Bunu kabul etmediğimiz sürece, sağlıklı beslenmekten ve doğal olarak sağlıklı yaşamaktan bahsetmemiz mümkün değildir. Yüksek GI li karbonhidratların, vücudumuza verdiği zararlar  düşündüğümüzün çok üstündedir. Bunlar kısaca; vücutta yağ depolanması , hücresel düzeyde iltihaplanma, organlarda işlev bozuklukları ve bunların sonucu olarak aklınıza gelebilecek bütün kronik hastalıklardır.

Ayrıca yüksek GI’li karbonhidratlardan zengin bir beslenme düzeni; vücutta ki minerallerin dengesinde bozulmalar, depresyon, unutkanlık, ciltte kırışıklıklar, renk bozuklukları, erken yaşlanma gibi sorunları beraberinde getirir. Görüldüğü üzere; yüksek GI’ li karbonhidratları, mümkün olduğunca beslenme düzenimizden çıkartmamız isabetli olacaktır.

Daha önce belirttiğim gibi, vücudumuzun yakıt olarak karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Bu sebepten ihtiyacımız olan sağlıklı karbonhidratları, yani kanda yavaş çözünen karbonhidratları tüketmemiz gerekir.

Sonuç olarak; kaslarımızın ve eklemlerimizin fonksiyonlarını en üst düzeyde tutmak, organlarımızın işlevlerini kusursuz yapmalarına izin vermek, hücrelerimizde iltihaplanmalara izin vermemek, kronik hastalıklara maruz kalmamak, unutkanlık ve depresyon gibi son derece başa bela sorunlara yakalanmamak, sağlığımızı ve gençliğimizi korumak için, yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar  ile olan bağımızı koparalım.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜçgen Bir Vücut İçin Omuzlar
Sonraki İçerikDirseklere Dikkat
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.