İntervalle Yağları Yakın

Saatlerce kardiyo yapıyor fakat istediğiniz sonuca ulaşamıyor musunuz? Artık kardiyo antrenmanlarını değiştirmenin vakti gelmiş olabilir.

interval antrenmanÇoğu kişi yağlarından kurtulmak için saatlerce kardiyo yapması gerektiğine inanır. Haftanın 6-7 günü 1 saat hatta çok daha fazla kardiyo antrenmanı yaparlar. Bütün bunları yapmalarına rağmen yağlarından kurtulamayan birçok kişi biliyorum. Siz de bunlardan biri misiniz? Yada yağlarınızdan kurtulmak istiyor fakat saatlerce kardiyo makinelerine hapsolmak istemiyor musunuz?

Yağ yakımını sağlamak için saatlerce orta tempoda kardiyo yapmak zorunda değilsiniz. Kısa süreli yüksek şiddetli interval antrenmanlar da en az uzun süreli düşük şiddetli kardiyo antrenmanları kadar etkilidir. Ayrıca kısa süreli intervallerde metabolizma daha hızlanacak ve antrenman sonrasında da yağ yakmaya devam edeceksiniz. Daha detaylı bilgi için okuyun: Yağ Yakımı Karmaşası

Yüksek şiddetli interval antrenmanda; bir yüklenme bir de dinlenme fazı vardır. Yüklenme fazında maksimum eforla koşar, dinlenmeyi de jog atarak aktif bir şekilde yaparsınız. Bu vücudun enerji sistemlerini zorlayacak ve yağ yakımını hızlandıracaktır. İyi haber ise interval antrenmanların, düşük tempolu antrenmana kıyasla çok daha kısa olmasıdır.

Aşağıda bir interval antrenman programı paylaşıyorum. Bu program haftanın 3 günü yapılabilir. Bir koşu bandında yapılacağı gibi, açık havada da yapılabilir ki benim tercihim her zaman açık havadan yanadır.

  • 5 dakika jog (ısınma)
  • 30 saniye maksimum eforla koşu
  • 60 saniye jog
  • Bu şekilde 30′ a, 60′ dan oluşan 10 tur
  • 5 dakika jog (soğuma)

PAYLAŞ
Önceki İçerikZayıfsan Herşey Yolunda mı?
Sonraki İçerikTiroidinizi Hızlandırın
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.