Kabuğun İçindeki Hazine

Yok yiyelim mi, yemeyelim mi? Kaç tane  ve nasıl yiyelim?  Yarısını mı yoksa hepsini mi yiyelim? Haftada bir gün mü, iki gün mü yiyelim? Bu sorular uzun zamandan beri  yaygınlaşarak,  insanların kafasını karıştırıp garip bir korkuya neden olmuştur.

yumurtalarBesinlerdeki kolesterol hiçbir zaman kan kolesterolüne çevrilmez. Fakat  ne yazık ki yıllarca, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün kan kolesterolünü yükselteceği konusundaki yanlış bilgilendirme  ile insanlar korkmuş ve olağanüstü bir gıda olan yumurtadan mahrum kalmışlardır. Anne sütünden sonraki en değerli ve insan vücuduyla en barışık protein kaynağı olan yumurtada, vücudumuzun yapı taşları olan ve olmazsa olmaz esansiyel (alınması zorunlu) aminoasitlerin 9 tanesi de  bulunmaktadır.

Temel vitaminlerden A, D, C, E, B grubu ve bunun yanı sıra minerallerden çinko, demir, fosfor bulunur. Ayrıca yağların pırlantası omega-3′ ü de içermektedir. İnsan vücudu için gerekli olan ve bu kadar zengin bütün besin değerlerini içinde bulunduran başka bir gıda yoktur. Bana göre, bir insanın yumurta yememesi, beslenme konusunda kendisi için yapacağı en büyük kayıplardan birisidir. Yumurtada bulunan aminoasitlerin tamamına yakını vücut tarafından kullanılarak, kas proteinlerine dönüşür.

Yumurtada bulunan aminoasitlerin, vitaminlerin, minerallerin ve doğal yağların  ayrı ayrı görevleri vardır:

  • Sağlıklı cilt, saç ve tırnakların oluşumu,
  • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması,
  • Karaciğerin yağlanmasına engel olmak,
  • Kan yapımını oluşturmak,
  • Kemik yapımını sağlamak,
  • Kan kolesterolünü dengelemek,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
  • Büyüme ve gelişime katkı sağlamak.
  • Dokuların onarılmasını sağlamak.
  • İçinde bulunan kolesterol sayesinde cinsellik hormonlarını arttırmak.

Yumurtanın besin değerlerinin güçlü olması için doğal olması şarttır. Ayrıca içindeki besin değerlerini kaybetmemesi için pişirme şekli de çok önemlidir. Rafadan veya kayısı kıvamında haşlamak yada tereyağında yakmadan hafif pişirerek tüketmek en doğru seçeneklerdir. Ben üyelerime günde en az 2 yumurta, sporcu olduğu takdirde de günde en az 4-5 yumurta yemelerini ve bu mükemmel besinden mahrum kalmamalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Bence yumurta besinler içindeki süpermen’dir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikŞeker Ataklarına Son
Sonraki İçerikGizli Sakatlıklar
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.