Kafein Mucizesi

Kafein, 30 yıldan daha üzün bir süredir hem anaerobik hem de aerobik sporlarda performans arttırmak amacıyla kullanılıyor. Kahve, çay ve bazı meşrubatlarda bulunan bu uyarıcı gerçekten herkesin işine yarayabilir.

AY523909Kafeinin dayanıklılık sporcularında yorulmayı geciktirdiği ve performansı arttırdığı araştırmalarla ispatlanmıştır. Bir araştırmada bir grup deneğe kafein, diğer gruba da  plasebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) verilerek ; maksimum oksijen tüketim kapasitesinin ( VO2max ) yüzde 80′ i ile bisiklet sürmeleri istenmiş. Kafein takviyesi alan grupta,plasebo alan gruptan 21 dakika daha geç yorgunluk oluştuğu gözlemlenmiş. Güç sporcularında da, sinir sistemini uyararak gücü arttırdığı bilinmektedir. Bir araştırmada, kişilerin kafein aldıklarında ve almadıklarında bench press egzersizinde maksimum kaldırabildikleri ağırlıklar karşılaştırılmış. Kafein tüketen kişile daha fazla kilo kaldırdıkları gözlemlenmiştir.

Kafein antrenman sonrasında alındığında ise kas ağrılarının azalmasını, glikojen depolarının daha hızlı dolmasını ve vücudun daha hızlı toparlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca enerji için yağların daha çok kullanılmalarını sağlar. Kafein, merkezi sinir sistemini uyararak vücut ısısını artırır ve bunun sonucu olarak da kalori tüketimini arttırır.

Performansınızı arttırmak ve aynı zamanda yağ yakmak istiyorsanız, antrenmandan ( veya müsabakadan) 1 saat önce vücut ağırlığınızın her 1 kilosu için 3-9 mg kafein tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu da 80 kg olan bir bireyin 240 ile 720 mg arasında kafein tüketmesi demektir. Doğal olarak alabileceğiniz en iyi kafein kaynağı kahvedir(sütsüz) :

  • 100 ml filtre kahvede 65-70 mg,
  • 1 fincan espressoda 100 mg
  • 1 fincan türk kahvesinde 55 mg kafein bulunur.

Ayrıca kafeini besin takviyesi olarak da bulabilirsiniz. Kafein, besin takviyesi olarak alındığında daha fazla etki gösterir. Kahvenin içindeki bazı bileşenler kafeinin tam emilmesine engel olurlar. Bu sebepten, kafein takviyesi alırsanız kahveden aldığınızdan daha az miktarda almanız yeterli olacaktır.Kafein, tüketildikten yaklaşık 1 saat sonra kanda maksimum seviyeye ulaşır ve 3-4 saat boyunca maksimum etki gösterir. Bunu sonucu olarak uzun süre boyunca performans artışı ve yağ yakımı gerçekleşir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBasketbolda Hızınızı Arttırın
Sonraki İçerikYoğurt Değil Ama Ne?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.