Kaliteli Protein Tozu Nasıl Seçilir?

Kullandığınız proteinler ne kadar kaliteli?  İlk yardım aracı olarak kullandığınız proteinler zarar da fayda da getirebilir.

Antrenmanlarda kas proteinlerinde yıkım oluşur. Antrenman sonrasında kasların onarımı için, hızlı çözünen protein almak toparlanmayı hızlandırmak açısından çok önemli. Whey proteini kasların ihtiyacı olan bir çok aminoasiti içinde  bulunduran hızlı çözünen ve çabuk emilerek imdada yetişen bir ilk yardım aracı olabilir.

Protein tozları eğer kaliteli bir şekilde üretildiyse ve fazla tüketilmezse faydalı olabilir. Aksi takdirde vücudunuz için toksik ve zararlı etki yapabilir. Maalesef kaliteli denebilecek protein üreten firma oldukça az. Bir proteinin kalitesi parasıyla değil, ancak içeriği ile ölçülebilir. Protein tozu alırken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun.

  • Ürünün içinde  yapay tatlandırıcılar, koruyucular, renklendiriciler, yapay aromalar olmamalıdır. Ürünün içerik kısmında bunların olmaması yeterli değildir. Ürün üzerinde, bu maddelerin hiçbirinin olmadığını belirtmelidir. Bazı firmalar aspartamın zararlarının çok konuşulmasına bağlı olarak ürün üzerine aspartam yoktur diye yazmaya başladılar. Bunu yazan firmalar başka tatlandırıcılar kullanıyor ki bu da o ürünü zararlı ve toksik yapar.
  • İçinde şeker bulunmayan yada çok az bulunan proteinleri tercih etmelisiniz. Bazı firmalar sıfır şeker yazıyorlar fakat bunlar da tatlandırıcı kullanıyorlar ki tatlandırıcılar şekerden kat kat zararlı olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim.
  • Protein içeriği en az % 70 olan proteinleri tüketin.
  • Alerjen uyarılarına dikkat edin.  Her protein tozunda mutlaka alerjen uyarısı olmalıdır. Alerjen ürünler ürün üzerinde belirtilmelidir. Eğer belirtilmemişse veya belirtilen ürünlere alerjiniz varsa o ürünü almayın.
  • İçine koydukları her şeyi içeriğe yazdıklarını garanti etmelidir. Maalesef çoğu protein firması içine başka maddeler koymasına rağmen bunları içeriğe işlememektedir.
  • Aminoasit profili olmalı ve içeriğindeki bütün miktarları net olarak ( gram vererek) belirtmelidir.

Bunlara uygun protein bulamazsanız, saf katkısız aminoasit ürünlerini tüketmeniz daha isabetli olacaktır. Aminoasit seçerken de tavsiyem kompleks, karışık aminoasitler almak yerine hedefiniz doğrultusunda size uygun bir kaç aminoasit alıp kendiniz karıştırmanız daha doğru olacaktır. Detaylı bilgi için Besin Takviyesi Nasıl Seçilir? adlı yazımı okumanızı öneririm.

Protein tozları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın: Protein Tozu Zararlı mı?

PAYLAŞ
Önceki İçerikSporcularda Doğal Beslenme
Sonraki İçerikD Vitamini İle Daha Güçlü Kaslar
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.