Karada & Suda Antrenman

Kara antrenmanı ile su antrenmanını birleştirerek hem kondisyonunuzu arttırabilir hem de form tutabilirsiniz.

Jeff Hardy (AUS) dive action Swimming 2000 Sydney PGYüzmede merkez bölgenin (karın ve belde bulunan bütün kaslar) stabilizasyonu ve dayanıklılığı çok önemlidir. Merkez bölge suda dengenizi bulmanıza ve doğru postürü sağlamaya yardımcı olarak performansınıza büyük katkı sağlar.

Merkez bölgeniz ne kadar kuvvetli olursa olsun, bu kasları gerektiği zaman, gerektiği şekilde aktive edemezseniz bir işe yaramayacaktır. Her zaman belirttiğim gibi bütün sporlarda en önemli şey ağırlık salonunda  kazandığınız özellikleri sahaya transfer edebilmelisiniz.

Profesyonel bir yüzücüyle çalıştığım dönemde, merkez bölge  stabilizasyonunu suya transfer edebilmek adına geliştirdiğim antrenman programını sizinle paylaşıyorum. Bu antrenman ayrıca kassal dayanıklılık ile metabolik dayanıklılığın iç içe geçmesini sağlar. Bu da metabolizmayı oldukça zorlayacaktır. Ben bu programı off-sezonda sporcumu sürantrene etmemek adına haftada 1 defa yaptırdığım bu antrenman gerçekten yorucu olabilir.

Programınız

Aşağıdaki egzersizleri arada dinlenmeden dairesel antrenman olarak yapın. Tur bittiğinde 2 dakika dinlenin ve diğer tura geçin. Form durumunuza göre 4-6 tur yapabilirsiniz. Bu antrenmanı uygulayarak kondisyonunuzu geliştirebilir, yağlarınız yakabilir ve güçlü bir merkez bölgeye sahip olabilirsin. Eğer profesyonel bir yüzücü iseniz diğer antrenmanların yoğunluğu nedeniyle haftada 1 gün, fitness amaçlı yüzüyorsanız haftada 2 veya 3 gün bu programı uygulayabilirsiniz.

  • 30 saniye plank
  • 50m yüzme
  • 10 tekrar russian twist
  • 50m yüzme
  • 10 tekrar bridge
  • 50m yüzme

PAYLAŞ
Önceki İçerikBiberden Faydalanın
Sonraki İçerikTavukların Dramı
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.