Kardiyo Antrenmanı Zamanlaması

Konu yağ yakımı olunca çok şey duymak mümkündür. Kardiyo antrenmanlarının ne zaman yapılması gerektiği de bunlardan biridir. Kardiyo antrenmanlarının zamanlamasını göz önünde bulundurursanız, yağ yakımını maksimuma çıkarabilirsiniz.Konu yağ yakımı olunca çok şey duymak mümkündür. Kardiyo antrenmanlarının ne zaman yapılması gerektiği de bunlardan biridir. Yağ yakımını maksimuma çıkarmak için

kardiyo zamanlamasıYağ kaybetmek için kardiyo ve ağırlık antrenmanlarını iyi tasarlamalı ve programa büyük bir disiplinle uymanız gerekmektedir. Bütün bunları yaptığınızı varsayalım. Kardiyo antrenmanlarınızı ne zaman yapmanız gerektiğini bilirseniz, yağ yakımı da maksimum seviyede olacaktır.

Ağırlık Antrenmanından Önce mi Sonra mı?

Kardiyo antrenmanlarını ağırlık antrenmanı ile birlikte yapmak isterseniz, benim önerim kardiyoyu ağırlık antrenmanının sonuna almanız yönünde olacaktır. Ağırlık antrenmanı sonrasında, antrenmana tepki olarak growth hormon ve testosteron hormonu artış gösterir. Bu hormonların yağ yakımında çok önemli görevleri olduğunu “Ağırlık antenmanı yağ yakar mı” adlı yazımda detaylarıyla anlatmıştım. Ağırlık antrenmanı sonrasında bu hormonlar sayesinde yağ yakımı maksimuma çıkar. Bu dönemde yüksek şiddetli aralıklı bir kardiyo antrenmanı( HIIT )  yapıldığında, metabolizma yağları yakmaya hazır olduğundan daha fazla yağ yakımı gerçekleşecektir.

Sabah mı Akşam mı ?

Eğer vakit bulabiliyorsanız, ağırlık antrenmanı ile kardiyo antrenmanlarını farklı zamanlarda yapabilirsiniz. Bu da oldukça iyi bir alternatiftir. Bu durumda da kardiyo antrenmanının günün hangi saatinde yapılması gerektiği sorusu ortaya çıkıyor. Vücudumuzda ki bütün metabolik olaylar hormonlar aracılığıyla olduğundan, yine hormonların işleyişini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Yağ yakımından sorumlu olan hormonlar, maksimum gece uykudayken salgılanır ve sabah saatlerinde kandaki maksimum seviyelerine ulaşır. Bu hormonların yüksek olduğu sabah saatlerinde kardiyo yapmak daha mantıklı olacaktır. Bu hormonların düşmeye başladığı öğleden sonra ve akşam saatlerinde de ağırlık antrenmanı yapmak, bu hormonların tekrar yükselmesine ve yağ yakımının gün boyu sürmesine yardımcı olur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyanın Birinci Harikası
Sonraki İçerikÜçüncü Beyaz
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.