Karnitin Yağ Yakar mı?

karnitin

Belki de yağ yakıcı besin takviyelerinin arasında en çok konuşulan karnitindir. Çoğu kişi yağlarını yakmak için bu besin takviyesine başvurmaktadır.  Karnitini sizler için masaya yatırıyoruz.

Karnitin vücutta lisin ve metionin aminoasitlerinden sentezlenir ve yağların enerji olarak kullanımından sorumludur. Piyasada yağ kullanımını yükseltip, kas glikojeni kullanımını azaltarak performansı arttırdığı gerekçesiyle birçok karnitin ürünü bulabilirsiniz. Fakat bunlardan birine yönelmeden önce bir kez daha düşünmenizi öneririm. Maalesef yapılan araştırmalarda karnitin takviye olarak kullanıldığında, yağ yakımını arttırmadığı bulunmuştur. Karnitin kullanıp yağ kaybettiğini söyleyen kişiler duymuş olabilirsiniz. Bunun nedeni bazı karnitin ürüleri içinde bulunan kafein olabilir. Daha önceki kafein mucizesi yazımda kafeine dair detaylar bulabilirsiniz.

Peki karnitin de CLA gibi gereksiz bir besin takviyesi midir? Karnitinin yağ yakımı üzerine etkisi olmamasına rağmen, egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırabilir ve kas hasarını azaltabilir. Ayrıca gecikmiş kas ağrılarını da azaltığı da biliniyor. Kraemer ve meslektaşlarının yaptığı bir araştırmada 3 hafta boyunca günde 2 g karnitin kullanımının, IGF ‘ ye bağlanan protein miktarını artırarak IGF (insülin benzeri büyüme faktörü) konsantrasyonlarının yüksek kalmasını sağladığı görülmüştür. Eğer yağ yakımını hedefliyorsanız yeşil çaya ve kafeine yönelmenizi öneririm.

Fakat antrenmanlardan sonra daha hızlı yenilenmek ve kas ağrılarını azaltmak istiyorsanız karnitin takviyesi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBench Pressinizi Arttırın
Sonraki İçerikKarnınızı İnşa Edin
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.