Kas Yapan 5 Yiyecek

kas yapan yiyecek

Kas yapmak için sıkı spor yapan bazı insanlar saplantılı bir şekilde sıkıcı besleniyorlar: haşlama tavuk güğsü, yağsız haşlama pilav,  yağsız et gibi.  Oysa  kas yapmak için protein ile beraber doğal yağlara da düşündüğünüzden daha çok ihtiyacınız olduğunu bilin. Kas yapmak için benim beş favorim,  hem lezzetli hem de  güçlüler.

YUMURTA

Doğal olduğu sürece  son derece mükemmeldir. Harika bir protein ve doğal yağ kaynağı olduğundan kas yapımı için mükemmel bir kombinasyondur.  Ayrıca içeriğindeki doğal yağlar ve kolesterol sayesinde testosteron artışına  katkı sağladığından, kas yapımını kolaylaştıracaktır. Bu arada doğal tereyağı ile yapılan değişik omlet çeşitlerini gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

SOMON

Somon mükemmel bir doğal yağ olan omege-3 ve mükemmel bir protein kaynağıdır.  Omega-3 harika bir yağ yakıcı aynı zamanda kasların toparlanmasını hızlandıran mükemmel bir  yardımcıdır. Kas yapımına katkı sağlayan somon ile son derece lezzetli menüler yaratmak da mümkündür.

KIRMIZI ET

Kırmızı et ihtiyacınız olan harika amino asitlerin kaynağıdır. Kas yapmak için amino asitlere ve doğal yağlara ihtiyacınız olduğuna göre kırmızı et menülerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca az pişmiş tükettiğinizde de içinde ki çok sayıda mineral ve vitaminden de faydalanmış olacaksınız. Ekstra yağ kullanmadan ( kendi yağıyla) ızgara çeşitlerini gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

LOR PEYNİR

Lor peynir kolaylıkla ulaşıp ucuza alabileceğiniz mükemmel bir protein kaynağıdır. İçeriğindeki kazein kas yapımı için mükemmel bir dosttur. Ayrıca kazein yavaş sindirileceğinden akşam saatlerinde yediğiniz de gece boyunca kullanacağınız aminoasit kaynağını da elde etmiş olursunuz. Bu arada bünyesinde harika bir yağ yakıcı olan CLA  da bulundurur ki bu da yüzünüzü güldürecek  artı bir değer olsa gerek.

YER FISTIĞI

Fıstık harika bir protein kaynağıdır. İçeriğindeki tekli doymamış  yağlar, kalbinizin iyi bir dostu aynı zamanda karın yağlarını kovalamanız için iyi bir yardımcıdır. Her gün bir kase fıstığı menünüze ilave ederek size sağlayacağı nimetlerden faydalanabilirsiniz. Hatta evde kendiniz fıstık ezmesi yaparak kahvaltıda tam buğday ekmeğine sürerek yiyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYağ Yakan 5 Yiyecek
Sonraki İçerikDinlenin
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.