Katkı Maddelerine Dikkat

katkı maddeleri

Katkı maddeleri bütün hazır gıdalarda koruyucu ve renk verici olarak kullanılmaktadır. Bunlar o kadar yaygın ve çok  ki kendinizi ve ailenizi korumak adına  bilincinizi artırarak daha seçici olmayı öğrenebilirsiniz. Özellikle bazıları o kadar tehlikeli ki bunları mutlaka öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Monosodyum Gulutomat ( MSG ) E 621:

Lezzet artırıcı olarak neredeyse bütün hazır gıdalarda ( cipsler, hazır çorbalar,  soslar, gofret, nebati yağlar. soya sosu, uzak doğu  yemeklerinde ) kullanılmaktadır. MSG,  hücreleri aşırı derecede uyararak hızlı çalışmasına neden olurken hücrelerin yorularak erken ölmelerine yol acar.

  • Yan Etkileri:

Merkezi sinir sistemini tahrip ederek alzahimer, parkinson ve  elilepsi’ yi tetikler, doyma duyusunda bozulmaya neden olarak daha çok yeme ihtiyacını artırarak obezite yaratır,  yağ birikimine neden olur, retina tabakasında hasar yaratır, groft hormonunun artışına engel olur, insülin salınımını artırır, pankreas, karaciğer ve böbreklerde hasar yaratır ayrıca baş ağrısı, bulantı,  ishal ve göğüste sıkışmaya da neden olur.

Sodyum Sülfit E 250 :

Raf ömrünü uzatmak için şarküteri ürünlerinde  ve işlenmiş etlerde sosis, salam, sucuk, pastırma, hazır köfte, hazır baharatlarda kullanılmaktadır. Bu arada, Sodyum Nitrat ve Sodyum Nitrit de kullanım alanları ve yan etkileri bakımından sodyum sülfit ile benzer özellikler gösterir.

  • Yan Etkileri:

Pankreas, lösemi, kolon kanseri riskini ciddi oranda  artırır. Çocuklarda beyin tümörüne neden olabileceğinden özellikle anne adaylarının çok dikkatli olması gerekir çünkü cenin, bebek ve çocuklarda  tehlike daha yüksek orandadır. Ayrıca sülfite duyarlı kişilerde baş ağrısı ve nefes darlığı yapabilir.

Gıda boyaları:

Bunlar gıdaların daha renkli, çarpıcı çekici ve iştah açıcı görünmeleri için kullanılmaktadır. Özellikle salam, sosis, sucuk , marmelatlar, meyve kuruları, gazlı içecekler, hazır pudingler, jöleler, sakızlar, meyveli yoğurtlar, reçeller, ketçap, mayonez, hardal gibi gıdalarda kullanılmaktadır.

Bunlar o kadar çok ki içlerinden özellikle şunlara çok dikkat etmek gerekir;  E 102, E 104, E 110, E 120, E 122, e 124 e 129, E 211.

  • Yan Etkileri:

Bunların yan etkileri de o kadar çok ki saymakla bitmez. Fakat  anne ve babaların özellikle daha  dikkatli olmaları gerektiğini  belirtmek isterim çünkü çocukların geleceğinin tehdit altında olduğunu düşünüyorum.

Bu E ‘ler, çocuklarda hiper aktiviteye ve davranış bozukluklarına neden olurken  aynı zamanda IQ gelişimini baskılayarak zeka geriliği yaratmaktadır.

BHA-BHT :

Bu koruyucu maddeler, katı ve sıvı yağlarda,  tahıl ürünlerinde, sakızlarda, cipslerde, paketlenmiş bir çok gıdada kullanılmaktadır. Bu katkı maddeleri, beyindeki merkezi sinir sistemini olumsuz etkileyerek davranış bozukluklarına neden olur ve bir çok kanserin de tetikleyicisidir.

Gördüğünüz gibi tehlike çok büyük ve sağlığınız ciddi tehdit altında. Beslendiğinizi zannederken uzun vadede zehirlenebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Mümkünse paketlenmiş gıda almayın. Aldığınızda da içinde bu koruyucuların olup olmadığına dikkat edin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDaha Yükseğe Zıplayın
Sonraki İçerikKurtarıcı Beklemeyin
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.