Kaybettiğiniz Sıvıyı Yerine Koyun

Suyun, performans için hayati bir önemi vardır. Vücuttaki toplam sıvının sadece yüzde 1i  kaybedildiğinde performansta düşüş başlarken, yüzde 3, yüzde 5 düşüş kalp sağlığını tehdit ettiği ve vücudun sıcağa karşı direncini düşürdüğü biliniyor.

sıvı kaybıANTRENMAN ÖNCESİ

Antrenman veya müsabaka öncesi su tüketimi antrenman sırasında oluşacak kas  yıkımını engeller. Bu sebepten antrenman öncesi su tüketimi çok önemlidir. Antrenman veya müsabaka öncesinde yeterince su için.

ANTRENMAN  SIRASINDA

Her 15 dakikada bir 180-250 ml sıvı tüketin. Su içmek için en iyi gösterge çok basittir: Susamak. susadığınızda mutlaka su için. Soğuk su mideyi  daha çabuk terk edeceği için, tercihinizi soğuk sudan(10-21 ‘c) yana kullanın.

ANTRENMAN SONRASI

Kaybettiğiniz her 500 g için en az 500 ml su için. Çoğu zaman bundan daha çok içmeniz gerekebilir. Tercihinizi soğuk sudan yana kullanın. Eğer sıcakta antrenman yapıyorsanız, kaybettiğiniz elektrolitleri yerine koyabilmek için sporcu içeceği  de (kendi yapmanızı öneririm) tüketebilirsiniz.

Bunlarla birlikte günlük sıvı alımının da yeterli olması gerekir. Doğru miktarda tüketilen sıvının en belirgin göstergesi idrarın açık renk olmasıdır. İdrar koyu sarı renk ise yeterince su tüketilmemiştir. Rakam olarak en doğruya yakın miktar ise günlük tüketilmesi gereken kalorinin 500 fazlası mililitredir. Örnek olarak 2500 kkcal tüketen bir birey 3000 ml (3lt) su tüketmelisiniz.

Suyun faydalarına dair daha fazla bilgi edinmek için gençlik iksiri adlı yazıyı okumanızı öneririm.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜç Silahşörler
Sonraki İçerikAntrenman Sistemi: Süperset ve Bileşik Set
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.