Kazeinle Kaslanın

Kazein uzun salınımlı bir proteindir ve bu mükemmel özelliği ile günün belirli saatleri imdadımıza yetişebilen  bir baş tacıdır.

lorKazein sütün % 80′ ini oluşturur. Doğal olarak da süt ürünlerinde bulunmaktadır fakat en mükemmel kazein kaynağı kesinlikle lor peyniridir. Çok şanslıyız ki,  bu kadar mükemmel bir protein kaynağını hem ucuza hemde kolaylıkla marketlerde bulabilmekteyiz.

Diğer bütün proteinlerden daha yavaş çözünen kazein’ in salınımı 7 saat kadar sürdüğünden,  kasları sürekli besleyerek onların yıkımına engel olurken doğal olarak  korumamıza da yardımcı olur.

Gece  6-8 saat kadar aç kaldığımızdan dolayı,  kaslarda yıkım oluşmaktadır. Eğer saat 11 civarı kazein tüketirseniz,  gece  boyunca kaslarınızın ihtiyacı olan protein salınımını gerçekleştirerek  oluşabilecek kas yıkımlarına engel olacaktır.

Aynı zamanda güne kazein tüketerek başlamanızı da tavsiye ederim. Çünkü kazein gün içerisinde  yine uzun süre kasları besleme ve koruma görevini üstlenerek,  kaslarınıza dostluk etmeye devam edecektir.

Genellikle en hızlı proteine ihtiyaç duyduğunuz an antrenman sonrasıdır. Bu açıdan bakılırsa çoğu kişi antrenman sonrası hızlı çözünen  whey proteinin en iyi seçenek olduğunu düşünürler ve kazeini bu zaman için pek uygun olarak görmezler. Fakat son araştırmalar göstermiştir ki whey proteinle kazeini karıştırıp tüketmek çok etkilidir. Whey ihtiyacınız olan hızlı proteini sağlarken, kazein de uzun salınımı sayesinde hep anabolik (yapım aşaması) kalmanızı sağlar.

Kas kazanmaya veya onları korumaya çalışıyorsanız,  mükemmel bir protein olan kazein’ in mutfakta yerini almasına izin vermelisiniz . Örneğin kahvaltıda lor peynirli omlet tavsiye ederim.

Antrenman sonrası, yatmadan önce veya kahvaltıda içebileceğiniz kazein deposu smoothie tarifi için tıklayın: Kazeinli Smoothie

PAYLAŞ
Önceki İçerikAntioksidan Limonata
Sonraki İçerikKazeinli Smoothie
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.