Kefir İle Sağlıklı Spor

Besin değeri çok yüksek olan kefir, sporcular için önemli bir içecektir. Gerçekten içeriğinde bir çok iksir barındırır.

KefirTam bir sporcu içeceği olan kefir, sporcular tarafından düzenli  olarak tüketilirse kazanımları müthiş olacaktır. Çünkü kefir olağan üstü içeriği ile, vücuda birçok fayda sağlayabilen müthiş bir donanıma sahiptir.

Kefir; enerji üretimini arttıran B vitaminleri bakımından zengin olduğundan, enerji santrallerini harekete geçirerek antrenman sırasında daha verimli çalışmanıza olanak sağlar. Yine içeriğindeki doğal yağlar sayesinde, müthiş bir enerji kaynağıdır.

Aynı zamanda kefir, çok kaliteli olan whey proteinini bünyesinde barındırır. Antrenman sonrası toparlanmanıza yardımcı olan aminoasitleri karşılamanız için iyi bir kaynaktır. Antrenman sonrası yıkılan kasların onarımı için, ilk 15-20 dakika karbonhidrat ve protein sıvı olarak birlikte alınması gerekir.

Kefir aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerle savaşarak  hücre ve dokuların yenilenmesini hızlandırır. Böylece sakatlık önleme ve sakatlıktan dönüş içinde iyi bir yardımcıdır. Ayrıca antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek, daha dayanıklı ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza da yardımcı olur.

Ayrıca çok önemli bir probiyotik olan kefir, yediğiniz besinlerin emilimini en üst boyutta gerçekleştirir ki buda daha güçlü olmanıza katkı sağlar. Ayrıca kefir bağırsak florasını güçlendirerek, zararlı bakterilerden korunmanızı sağlayan mükemmel bir askerdir.

Bilindiği gibi ağır antrenmanlar sporcuların vitamin ve mineral ihtiyaçlarını daha çok arttırırlar. Kefir aynı zamanda iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. B vitaminleri, K vitamini, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, molibden, biotin, folik asit, fosfor ve selenyumu içeriğinde barındırır. Bu liste gerçekten iştah kabartıyor öyle değil mi?

Ağır antrenmanlar,  sporcuların sinir sistemlerinde yıpranma yaratabilir. Kefirin  içeriğindeki önemli bir esansiyel aminoasit olan tiriptofen, sinir sistemini rahatlatan güçlü bir etkiye sahiptir.

Gördüğünüz gibi kefir içmeniz için çok neden var.  Ayrıca kefirin olumlu etkilerinden en üst düzeyde faydalanabilmeniz için ev yapımı olanını içmenizi tavsiye ederim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikProbiyotikler
Sonraki İçerikKorkulardan Kurtulma Zamanı
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.