Kendini Sevme Ve Beslenme

Bir insanın kendini sevmesi, bedeninin ve ruhunun sorumluluklarının farkına varması ile doğru orantılıdır.Strolling in the Park

Takip ettiğim bir çok insana soruyorum, kendini seviyor musun? Tahmin edeceğiniz gibi cevapların çoğu evet yada kesinlikle evet oluyor. Bende hayır gerçekten kendinizi sevmiyorsunuz dediğimde, hemen itirazlar geliyor. Bende üzerine basarak ilave ediyorum, kendini sevme ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişki kesinlikle % 100 dür. Bu kadar yanlış beslenen insanın, kendini sevdiğine değil  sadece cezalandırdığına inanabilirim.

Çünkü yanlış beslenme alışkanlıkları, insanlara ruhsal ve bedensel olarak öyle ciddi zararlar veriyor ki insanlar bunları anlamakta zorluk çekip kabullenmedikleri gibi, yok canım o kadar da değil diyorlar. Hatta bir çok insan, bunların yaşlılıktan, bir kısmı da kaderden olduğunu düşünüyor. Bu büyük zararların nedeni emin olun ki bu ikisi veya başka bir şey de değil, sadece sizsiniz.

Örneğin B12 vitamini eksikliği; zihinsel ve sinirsel fonksiyonlarda bozulma yaratarak, depresyon, kansızlık, hissizlik, kulak çınlaması gibi  sorunlar yaşamanıza sebep oluyor. Probiyotiklerin eksikliği bağırsak florasını bozarak astım gibi bir çok alerjik hastalığı tetikliyor. Demir eksikliği, halsizlik, üşüme, çarpıntı, baş ağrısı, hafıza ve dikkat eksikliği, saç tırnak ve ciltte bozulmalar gibi bir çok problemi beraberinde getiriyor. Bu liste o kadar uzun ki, emin olun saymakla bitmez. Kısacası hasta ve yaşlı olmanızı tetikleyen yanlış beslenme alışkanlıkları sonucunda, olumsuzlukların sürekli birikmesi süreci hızlandırıyor.

Bir kere geliyoruz dünyaya diyerek; kendinizi ödüllendirdiğinizi düşündüğünüz zararlı gıdalar, aslında kendinize verdiğiniz cezalardır. Bu dünyada hasta, depresif, sağlıksız ve yaşlı bir hayata neden olurlar.

Ayrıca yaşlanmayı kimsenin istemediğini ve kabullenmediğini bildiğim halde, süreci hızlandırmak için ne yazık ki bütün olumsuzlukları hayatınıza aldığınızı şaşkınlıkla seyrediyorum. Belirtmeliyim ki sizin etrafınızda gördüğünüz ve normal sandığınız binlerce yaşlı modeli hiç de normal değiller. Oysaki bilinçli ve donanımlı beslenerek; hayranlık uyandıran, sağlıklı ve zinde bir şekilde yaş alarak hayatınızı sürdürebileceğinizden emin olun.

Klişeleri atın kafanızdan ve kendinizi gerçekten sevmeyi öğrenin. Sonrasında harika şeyler sizi bekliyor olacak.

PAYLAŞ
Önceki İçerik2013’ün En Popüler 10 Makalesi
Sonraki İçerikÇocuklarda Beslenme Alışkanlıkları
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.