Kolesterol: Dost mu, Düşman mı?

Kolesterol, milyonlarca insanın korkulu rüyası olarak son 50 yıla damgasını vurdu.  Şunu bilin ki mete zoruyla korkulu rüyanız haline getirilen kolesterol; insanlık için korkulu bir rüya değil, kesinlikle bir mucizedir.

kolesterol

Kolesterol,  insanlardaki bütün doku ve organların hücre zarlarının temel yapı taşlarıdır. Yani insanlar kolesterol olmadan üreyemez, büyüyemez ve hayatta kalamazlar.

Ne yazık ki insanlara kolesterolün iyi tarafları hiç anlatılmadığı gibi,  içeriğinde kolesterol barındıran yiyeceklerden öylesine korkuttular ki insanlar bunun sonucunda daha az kolesterollü yiyecek tükettikleri halde,  kolesterol seviyeleri sürekli artar oldu.  Bu kafalarınızı  karıştırmıyor  mu ?

Ayrıca bilinenin aksine vücutta kolesterol seviyesini artıran kolesterollü yiyecekler değil, glisemik indeksi yüksek olan ve hızlı çözünen karbonhidratlardır. Yani içinde şeker ve türevlerini barındıran bir çok yiyecek bunlara dahildir. İnsanlar tereyağ ve yumurtadan inanılmaz derecede korktukları halde, tatlı, gofret, tost yerken hiç ama hiç rahatsız olmamaktadırlar. Bu şekilde yaygınlaşan yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu,  insanlar çok vahim sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kolesterol olmazsa olmaz çok değerli bir nimettir.

  • Kolesterol, östrojen ve testesteron gibi anabolik hormonların yapı taşıdır. Yani üremek ve seks yapabilmek için kolesterole ihtiyacımız var. Ayrıca atletlerin performans artışları ve kas kazanımları için de testesterona ihtiyaçları olduğunu biliyoruz.
  •  Vücutta çok önemli görevleri olan D vitamininin yapımında da kolesterol kullanılır.  Güçlü kaslar ve kemikler, sağlıklı sinir sistemi, mineral metebolizması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi D vitamininin önemli görevleri arasındadır.
  • Kolesterol çok önemli bir antioksidan olduğundan genç kalmak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser ve bir çok dejeneratif hastalıklardan korunabilmek içinde ona ihtiyacımız var.
  • Beyin ve sinir hücrelerini % 60 kadarı kolesterolden meydana geldiğinden, düşük kolesterol; depresyona,  hafıza kaybına ve sinir iletilerinde bozulmalara neden olmaktadır.
  • Kan kolesterolü yapıcı onarıcı olarak, kesilen ve yaralanan dokuların tamirinde kullanılır.
  • Vücutta bulunan kolesterolün 5/4 gibi büyük çoğunluğu yeni hücre yapımında kullanılır. Yani yenilenmek için de kolesterole ihtiyacımız var.

Kolesterol vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Vücutta bir takım problemler oluştuğunda karaciğere fazladan kolesterol üretmesi için uyarılar gelir. Kolesterol insan vücudu için çok önemli bir dosttur. Ayrıca Canan Karatay hocaya, kolesterol konusunda yaptığı çalışmalar ve açıklamalardan ötürü teşekkürler ederiz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAntrenmanda Sınırlarınızı Zorlayın
Sonraki İçerikCepTelefonlarının Ürkütücü Zararları
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.