Korkulardan Kurtulma Zamanı

Korku sonradan kazandığımız, en kötü alışkanlık.

korku

Alışkanlık diyorum çünkü bize insana özgü, çok doğal bir duygu gibi gösterilen korkunun sonradan kurgulanmış bir şey olduğunu düşünüyorum. Korku çocukluktan itibaren bilinçaltına kaydedilen yanlışlardan ibarettir. Her insan bu dünyaya korkusuz olarak doğar, sonrasında her insan gibi toplum, aile, okul, televizyon vb tarafından bilinç altına bir sürü korku kaydedilir ve ömrü boyunca bir şeylerden  korkarak yaşar. 3 yaşında bir çocuğun kocaman bir köpeğin kulağını çekiştirip onu severken, 30 yaşında bir adamın süs köpeği görüp yol değiştirdiğine siz de şahit olmuşsunuzdur.

Çalıştığım sporcuların birçok farklı korkularının olduğunu fark ediyorum. Bu korkular onların yeteneklerini ortaya koymalarını ve yaratıcılıklarını baskılıyor. Antrenör korkusu, profesyonel olamama korkusu, gönderilme korkusu, beğenilmeme korkusu, başarısızlık korkusu, gelecek korkusu diye uzayıp giden bir liste. İster profesyonel bir sporcu olun, ister bambaşka bir alanda olun; kendinize dürüst davranırsanız sizi baskılayan bir çok korkunuzun olduğunu fark edersiniz.

Korkular genellikle çok gereksiz, çoğu zaman gerçek olmayacak şeylere karşı kendi kafanızda yarattığınız duygulardır. Korku negatif düşük enerjidir, korktukça kendi enerjinizi baskılarsınız. Enerjiniz baskılandıkça da başarısız olursunuz. Ortada korkulacak hiçbir şey yokken yarattığınız bu enerji ile korktuklarınız gerçekleşmeye başlar. Örneğin başarısız olmaktan korkarsanız; başarılı olmaya odaklanamaz, başarılı olmak için gerekenleri yapmazsınız. Başarısızlık korkusu enerjinizi o kadar düşürür ki, sonunda başarısız olursunuz.

Bir şeylerden korktuğunuz sürece önünüze çıkan fırsatları fark edemezsiniz. Korku ana odaklanmanızı önler. Sürekli geleceği veya geçmişi düşünmenizi sağlar ki bu da en önemli olan şu anı kaçırmanıza sebep olur.

Ben bir şeylerden korkmanın çok doğal olduğu fikrine hiç katılmıyorum. Ben insanoğlunun korkusuz, negatif duygulardan özgür olarak yaratıldığını düşünüyorum. Korku hissi doğal bir duygu değil, bizim sonradan kazandığımız ve sıradanlaştırdığımız bir duygu.

Kendinizle yüzleşin ve kendinize korkularınızı itiraf edin. Korkularınızdan kurtulmak için en önemli adım korkularınızı kabullenmektir. Çoğu insan korkularını kabul etmiyor, bunu gurur yapıyor ve sürekli korkularını bilinç altına itiyor. O zamanda problem hiçbir zaman çözülmüyor. Korkularınızı kabullendikten sonra, korkularınızın ne kadar gereksiz olduğunu ve korkmanın size olumsuzluktan başka bir şey getirmediğini göreceksiniz.

Korkularınızla yüzleşin ve tamamen onlardan kurtulun. Bunun kolay olacağını iddia etmiyorum, fakat korkularınızdan kurtulduğunuzda, hayatın  ne kadar kolaylaştığını ve başarıya ulaştığınızı göreceksiniz. Yaptığınız her şeyi korkusuz,  maksimun enerjiyle yapın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKefir İle Sağlıklı Spor
Sonraki İçerikMagnezyum
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.