Koşu Bantları İşe Yarıyor mu?

treadmill

Çoğu kişi, spor salonlarında dakikalarını hatta saatlerini koşu bandının üzerinde geçiriyor. Peki bu koşu bantları gerçekten işe yarıyor mu?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Buna paralel olarak da koşu bantlarının da fonksiyonları artıyor. Artık koşu bantlarında internete bağlanmak, müzik dinlemek, televizyon izlemek gibi sıkılmanızı önlemek için bir çok özellik bulunmakta. Ayrıca artık eklemlere binen yükü azaltmak için teknolojiler de mevcut olduğu öne sürülüyor.

Fakat bunların hiçbiri koşu bandında koşmanın koşmak olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu ne demek oluyor? Normal bir zeminde koştuğunuzda sizin yeri itmeniz ve kendinizi ileri doğru atmanız gerekir. Koşu bandında ise ayağınızı kaldırırsınız ve zemin kayar. Bu sebepten ben koşu bandında koşmaya, koşmak değil koşu numarası yapmak diyorum.

Peki bu ne fark ettiriyor? Dışarıda, normal zeminde koşmak insan doğasına çok daha uygun. Ayrıca normal zeminde koştuğunuzda daha fazla kalori harcıyorsunuz. Kalori sayarlarla bunu denediğinizde pek bir fark göremeyebilirsiniz. Çünkü kalori sayarlar belli parametrelere göre bir hesap yaparlar ve ortalama bir değer çıkarırlar. Fakat normal zeminde koşu ile koşu bandında koşmayı kıyasladığınızda kendiniz hissedebilirsiniz. Bir gün koşu bandında koşun. Diğer gün de dışarıda düz bir zeminde koşun. Dışarıda daha çabuk yorulduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Tabi dışarıda daha fazla oksijen bulunması, daha az sıkılmanız da yorulmanızı geciktirebileceğini de göz önünde bulundurun.

Benim fikrime göre, koşu gibi hiçbir ekipman gerektirmeyen bir egzersiz için spor salonlarına kapanmak ve kendimizi koşu bandının teknolojileriyle kendimizi oyalamak pek mantıklı değil. Fakat tabi ki çok soğuk ve yağışlı günlerde dışarıda koşamıyorsanız, hareket etmemektense koşu bandı kullanmak iyi bir alternatif olabilir.

Çalıştığım profesyonel sporcular için ise koşu bandını hiç kullanmıyorum. Koşu bandının profesyonel bir sporcunun kondisyonuna hiç bir katkısı olmadığını düşünüyorum. Bununla birlikte profesyonel sporcularda koşu bandı üzerinde yapılan kondisyon testlerinin de gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

Son söz:

Eğer gerçekten hiç vaktiniz yoksa ve spor salonuna girip direnç antrenmanları, kardiyo, duş her şeyi bir arada bitirmek istiyorsanız koşu bantlarını kullanabilirsiniz. Havanın kötü olduğu günlerde de iyi bir alternatif olabilir. Fakat bu dışarıda koşmanın yerine geçmeyecektir. Ne yazık ki güneşli yaz günlerinde bile sırf koşu bandı kullanmak için spor salonlarını dolduran bir çok insan var. Bu gerçekten üzücü. Doğadan bu kadar koparak her şeyi kapalı alanlara sıkıştırmamamız gerektiğini düşünüyorum.

Profesyonel sporcular için de bir öneride bulunacak olursam, koşu bantlarından uzak durun.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMevsiminde Yiyin
Sonraki İçerikSusuzluk Hissi Kaybedilir Mi ?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.