Kurtarıcı Beklemeyin

Ne zaman zor durumda kalsanız bir kurtarıcı bekliyorsanız artık buna dur demenin zamanı geldi. Hiçbir kurtarıcı sizi kurtaramaz. Sizden başka!

Büyük oyuncular büyük maçlarda belli olur. Neden gerçek oyuncular hep play offlarda belli olur. Neden maçın son saniyelerinde herkes topu eline almaya korkarken, o kuşkusuzca şutunu kullanır. Çünkü büyük oyuncu bir kurtarıcı beklemez, kendisinin kurtarıcı olduğunu bilir. kurtarıcı beklemeyinMaalesef çocukluğumuzdan beri bir kurtarıcı beklemeye bağlı yetiştiriliyoruz. Küçücük bir bebeği gözünüzün önüne getirin. Koltuğun üstüne çıkmaya çalışıyor. Büyük ve zorlu bir savaş veriyor. Sonra bunu fark eden anne (kurtarıcı), bebeğini kucaklayıp koltuğun üstüne koyuyor. Bu artık o bebeğin başarmak için savaş vermesi, emek vermesi gereken bir şey değil. Çünkü o bebeğin beyninde artık bir kurtarıcı var. Savaşçı atalarından kalan içgüdüleri sayesinde belki bir müddet daha savaşmaya devam edecek fakat annenin hep kurtarıcı rolünü üstlenmesi sonucu artık o da kurtarıcı beklemeye başlayacaktır.

Sonra masum sandığınız çizgi filmler: Süperman, batman, örümcek adam, pokemon vb.. Bu çizgi filmlerde çocuğun kendi gücüne güvenmesinin yerine beynine hep bir kurtarıcının olabileceği imgesi yerleştiriliyor. Ayrıca bu kurtarıcılar o kadar olağan dışı ki; çocuklar kendi içindeki gücü küçümseyip, hep bir kurtarıcı beklemeye başlıyorlar. Bu sonra her yerde devam ediyor.

Ben psikolog, psikiatrist veya bir sosyolog değilim. Ben hayatının hiçbir aşamasında kurtarıcı beklememiş biriyim. Bir antrenör olarak da çalıştığım sporculara içlerindeki gücü fark etmelerine yardımcı oluyorum. Bir kurtarıcı beklemek, kendine güvenmemekten başka bir şey değildir. Zor anlarda sorumluluğu bir başkasına bırakmak ve bir kurtarıcı ummak hiçbir şey için çözüm değildir. İnsan inanılmaz mükemmellikte bir mekanizmadır ve başarma  içgüdüsüyle dünyaya gelir. Önüne çıkan bütün zorluklara karşı direnmesini ve alt etmesini bilir. Tam tersi aşılanmasına rağmen, kendinize inanırsanız her şeyi başarabilirsiniz.

Michael Jordan, Muhammed Ali, Pele gibi sporcuların efsane olmalarının en büyük nedenlerinden biri, başkalarından bir şeyler beklemek yerine kendilerine güvenmeleri ve başaracaklarına inanmalarıydı.

Zor bir durumda kurtarıcı beklemek yerine kurtarıcı olmayı seçin.  Son şutu kullanmaktan, zor bir maçta ortaya çıkmaktan ve son sözü söylemekten korkmayın. Bu sporda olduğu kadar, hayatın her aşamasında geçerlidir.Kendi gücünüzün ve yeteneklerinizin farkına varmanın zamanı geldi.

Başkasına değil, sadece kendinize güvenirseniz başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKatkı Maddelerine Dikkat
Sonraki İçerikKaslanmaya Engel Olan Hatalar
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.