Kuvvetli mi Güçlü mü?

Tarih: 30 Kasım, 2012

Kuvvet ve güç kavramı sık sık birbirine karıştırılıyorlar. Bench presste 150 kg basan biri zannettiğiniz kadar güçlü olmayabilir. Önüne çıkan herkesi deviren bir boksörde zannettiğiniz kadar kuvvetli değildir belki de.

kuvvet güç

Kuvvet, bir cismin kütlesini yenerek onu hareket ettiren veya hareket eden bir cismi durduran etkidir. Kuvveti değerlendirirken süre göz önünde bulundurulmaz. Örneğin, bench presste  1 tekrarda maksimum kaldırdığınız ağırlık sizin maksimum kuvvetinizi gösterir. Bu ağırlığı ne kadar zamanda kaldırdığınızın bir önemi yoktur. Ne kadar çok ağırlık kaldırdığınız kuvvetinizin göstergesidir. Güç ise, olabildiğince kısa bir süre içinde olabildiğince fazla kuvvet üretmektir.

Tekrar bench press örneğine dönelim. 100 kg ( 220 pound ) ile 3 saniyede 1 tekrar yaptığınızı veya 50 kg (110pound ) ile 1 saniyede 1 tekrar yaptığınızı düşünün. 100 kg kaldırdığınızda daha fazla kuvvet üretirken, 50 kg kaldırdığınız süre çok daha kısaldığı için daha fazla güç üretmiş olursunuz. Diğer bir deyişle, 50 kg ile hareketi çok daha patlayıcı yapabilir ve daha fazla güç üretirsiniz.Buradan da anlaşılacağı gibi güç çalışmalarında ağırlık, hareketin hızlı yapılmasına izin verecek kadar hafif olmalıdır. Fakat belli bir kuvvet üretecek kadar da ağır olmalıdır. Kısaca güç, kuvvet ve hızın birleşimidir.

Kuvvetinizi geliştirmek için 6 veya daha az tekrar yaparak olabildiğince ağırlık kaldırmaya odaklanın. Gücünüzü geliştirmek için ise daha hafif ağırlıklara yönelin ve hareketleri  olabildiğince patlayıcı yapmaya çalışın. Sağlık topu ile yapılan egzersizler , kendi vücut ağırlığınız ile yapacağınız pliometrik egzersizler, olimpik kaldırışlar sizin için iyi seçimler olabilirler. Fakat gücünüzü arttırmak istiyorsanız, mutlaka öncesinde kuvvet antrenmanı yaptığınız bir dönemden geçmelisiniz. Çok ağır bir cismi kaldırabilirseniz, daha hafif bir nesneyi daha patlayıcı kaldırabilirsiniz. Örnek olarak, vücut ağırlığınızın 2 katıyla squat yapabiliyorsanız, vücut ağırlığınızı daha kolay ve daha patlayıcı kaldırıp, daha yükseğe sıçrayabilir veya daha hızlı koşabilirsiniz..

Sporda üstün performansı belirleyecek olan, kuvvet ve güç arasında ki ideal dengeyi sağlayabilmektir. Günümüzde çoğu spor güç üzerine kuruludur ve hareketler olabildiğince patlayıcı gerçekleşir. Kuvvet antrenmanlarına saplanıp kalırsanız, bir süre sonra yavaşlamaya başlarsınız. Sadece güç antrenmanı yaparsanız da, yeterli oranda kuvvetiniz olmadığı için gücünüzü arttıramazsınız. Eğer bir müsabakaya veya bir sezona hazırlanıyorsanız; ilk dönem kuvvet antrenmanlarına odaklanırken, sezona yaklaştıkça güç antrenmanlarına ağırlık verin.

Profesyonel sporculardan (özellikle basketbol), hiç spor yapmamış bireylere kadar birçok kişi ile sportif gelişim koçu olarak çalışıyor.

2 yorum Kuvvetli mi Güçlü mü?

  • emret  diyor ki:

    Eğer yanılmıyorsam, güç ile kuvveti karıştırmışınız. Güç = strength Kuvvet = power, yani kuvvet patlayıcı olan, güç ile hızın birleşimidir, iyi günler.

    • ATİLLA S. TÜRKER  diyor ki:

      Malesef yanılıyorsunuz. Strength kuvvet demektir. Power ise güç demektir. Bunun ile ilgili hangi bilimsel kaynağı okursanız okuyun güç patlayıcı olandır. Kuvvetten bahsederken, hareketin gerçekleştiği sürenin bir önemi yoktur. Bazı eski Türkçe kaynaklarda güç ifadesi yerine patlayıcı kuvvet denilmektedir ki bu ifade de yanlıştır. Bu kafanızı karıştırmış olabilir.Bu iki kavram birbirine çok karıştırılıyor.Bu yazıyı yazma sebebimde tam da buydu zaten. İlgilendiğiniz için teşekür ederim.

FİKRİNİ PAYLAŞ


*